2 Kişi Öldü Chp'li Başkan Vazgeçmedi….

CHP’li Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın festival merakı ölüm bile dinlemiyor.
 
 

 

Antalya’da 2009 yılında başlatılan ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan bira festivali (Oktoberfest), bu yıl yeniden düzenleme kararı aldı.
Ölümlerin durduramadığı festival toplam 3 gün sürecek olan festivalde halka ucuz alkollü içecek servisi yapılıyor. Alkol sınırlamasının olmadığı festivalde, Alman kültürünü yansıtan aktivitelere yer veriliyor.

CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’ın göreve geldiği 29 Mart 2009 yerel seçimlerinin ardından gelenek haline getirilen festival için hazırlıklar başladı.

AŞIRI ALKOL VE DARP

Festival kapsamında 2 yıl önce düzenlenen etkinlikte Alman August Michael Noll (69), aldığı aşırı alkolden sonra üniversite öğrencisi ile tartışma yaşamış, aldığı darp sonrası hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl da ABD’de eğitim gören ve Antalya’ya tatile gelen Anıl Durmaz (27), arkadaşları ile birlikte festivale katılmış, evde devam ettikleri alkole bağlı olarak geçirdiği kalp krizi sonrası hayatını kaybetmişti.

YEŞİLAY’DAN TEPKİ

Zaman’a konuşan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Başkanı Muharrem Balcı, festivalin ölümlere rağmen devam ettirilecek olmasını ‘aymazlık‘ olarak nitelendirdi.

Oktoberfest hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ifade eden Balcı, sonuç alamadıklarını, yargıda alkol bağımlılığı ile ilgili hiçbir engelin olmadığını belirtti. Savcılığın yasa boşluğu nedeniyle şikâyetlerini dikkate almadığını belirten Balcı, “Meclis ve Sağlık Bakanlığı, sigara ve uyuşturucu ile ilgili yasalar çıkarırken, alkolle mücadelede henüz bir çalışma yok” dedi.

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin, gençleri ve şehirde yaşayan insanları alkole teşvik etmesini ‘aymazlık‘ olarak nitelendiren Balcı, Türkiye’de alkol kullanma yaşının 13’lere kadar indiğini ifade etti. Alkole bağlı rahatsızlıklardan dünya genelinde yılda 7,5 milyon kişinin hayatını kaybettiğini açıklayan Balcı, “Bu felaketler bilinmesine rağmen bunları festivallerle desteklemek tam anlamıyla insanlığa karşı suç işlemek demek” diye konuştu.

DAHA BÜYÜĞÜNÜ YAPACAĞIM

Belediye başkanı Akaydın; “Gelecek yıl daha büyüğünü yapacağım” demişti .

Bira festivali nedeniyle eleştirilen CHP’li Başkan Mustafa Akaydın, yapılan organizasyonun Türkiye’ye örnek olmasını istemiş ve festivali düzenledikleri için memnun olduğunu belirtmişti. Festivalle ilgili söylenen tüm eleştirileri ‘laf-ü güzaf’ (boş laf) olarak nitelendiren Akaydın, ayrıca gelecek yıl tepkilerden dolayı daha büyük bir festival düzenleyeceğini açıklamıştı.

OKTOBERFEST NEDİR?

Almanya’nın Bayern eyaleti Münih şehrinde her yıl eylül ayının sonu ile ekimin ilk günlerinde düzenlenen ve 2 hafta süren festivale yaklaşık 6 milyon kişi katılıyor. Festivalin en önemli özelliği, sınırsız bira tüketimi

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git