ABD Türkiye’yi Frenliyor

“Son 15 gündür Türkiye ile ABD arasında neler oluyor?” sorusuna yanıt Telegraph gazetesinden geldi.

 

Suriye tarafından Türk uçağının düşürülmesi ve bu olaya ilişkin gelişmelere dikkat çekilerekTürkiye’nin, Suriye’de bir askeri eylemi “haklı çıkarmayı” amaçladığı ancak zamanlanmanın yanlış olduğu gerekçesiyle ABD tarafından frenlendiği öne sürüldü.

İngiliz düşünce kuruluşu Henry Jackson Society’nin İletişim Direktörü ve bu kuruluşun Rusya Etütleri Merkezi Eş Başkanı Michael Weiss, Telegraph gazetesince yayımlanan “ABD, Türkiye’yi, Suriye’de askeri eylem konusunda frenliyor mu?” başlıklı makalesinde “Son 15 gündürTürkiye ile ABD arasında neler oluyor?” sorusuna yanıt aradı.

Bu bağlamda son 15 günde meydana gelen gelişmelere dikkat çeken Weiss, Türk uçağının düşürülmesine ve buna ilişkin Türkiye ve Suriye tarafından yapılan farklı açıklamalarına vurgu yaptıktan sonra Türkiye’nin NATO’yu toplantıya çağırması üzerine ittifakın Suriye’yi kınaması ancak başka bir adım atmaması, Türkiye’nin angajman kurallarını değiştirmesi, kuvvet ve savaş uçaklarının sınıra gönderilmesi,Wall Street Journal’ın AB istihbarat yetkililerine aften uçağın Suriye hava sahasında düşürüldüğünü iddia etmesi ve bunun Türkiye’de yarattığı kızgınlığı ile Sunday Times’daki uçağın düşürülmesinde Rusya’nın parmağı olduğu iddiası gibi gelişmeleri sıraladı.

Bunun ardından makalede “Sanki Ankara, Şam’a bir çeşit askeri tepki veya angajmanı haklı çıkarmayı amaçlıyor ve ABD tarafından frenleniyor. Bu, Başkan Obama’nın, Kasım ayındaki seçime kadar Suriyekrizine diplomatik bir çözüm aramaktan vazgeçmeyeceği yönündeki görüşlerle uyumludur” denildi.

“ERDOĞAN GERÇEĞİ SÖYLÜYORSA TÜRKİYE’NİN YANIT VERME HAKKI OLUR”

Makalede, “Varsayalım ki Erdoğan gerçeği söylüyor ve F-4 uçağı uluslararası hava sahasında iken vuruldu. O zaman Türkiye’nin yanıt verme hakkı olur” denildikten sonra, “Bu durumda Obama Yönetiminden birilerinin, Türkiye’yi bir “casus belli’nden (savaş nedeni) yoksun bırakmak için hem Amerikan yönetimine hem de Türk hükümetine genellikle pek dostane olmayan merkezi bir gazeteye bir şey sızdırması beklenebilir” iddiasında bulunuldu.

Michael Weiss, AB istihbarat kaynaklarının haklı olması halinde Türkiye’nin “çılgınca” bir çatışma riskine girmiş olacağını savunarak “Ankara’nın öfkeli yanıtının planlanmış olabileceği”ni de öne sürdü.

“Türkiye’nin neden gelişmeleri hızlandırmak istediği açıktır” iddiasına yer veren Weiss, Cenevretoplantısından çıkan öneride Suriye’de iktidar ve muhalefetten oluşan bir hükümetin kurulmasının öngörüldüğüne, Esad rejimi ve muhalefetçe hemen reddedildiğine dikkat çekerek Türkiye’nin de giderek huzursuzlandığını öne sürdü. Makalede şöyle devam edildi:

“Neden olmasın? Onu motive eden insani bir zorunluluk değil, ulusal güvenliktir. Rejim güçlerinin kendi topraklarına yeniden girmesinden korkuyor. Zaten kendisini, Suriyeli isyancılara evsahipliğini yaparak ve silahlandırarak sanki bir müdahale içinde olduğu gibi görüyor. ve Güneydoğu ve Kuzey Irak’taki PKKkalelerini yok etmeyi sürdürürken grubun Suriye’den yeni bir terör saldırısı başlatması olasılığı karşısında dehşete kapılmış durumda.

Suriye krizinde başka bir NATO müttefikinin gerisinden liderlik yapmaya çalıştığı ve ABD tarafından ona zamanlanmasının tamamen yanlış olduğu söylendiği aşamasına geldik.”

 

seslisitem,sesli sohbet,sesli chat,vartesmedia,vartes,sanalyakuza

Yazan : sanalyakuza Kategori : Çalışma Hayatı, Genel, Haberler, Piyasa, TSK

Site Yönetimi Tarafından Bu Film Yorumlara Kapatıldı.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git