Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Bu Bir Törer Saldırısıdır..

Kızılay Kumrular Caddesi, Çankaya Kaymakanlığı önünde meydana gelen patlama bölgeyi cehenneme çevirdi.

Ankara Kızılay’da bir minibüste meydana gelen patlamada 2 kişi öldü, 12 kişi de yaralandı. Patlamada yaralananlar için kan anonsları yapılmaya başlandı. İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin yaptığı açıklamada,  “Terör saldırısı olma ihtimali yüksek, 3 kişi hayatını kaybetti” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da, patlamanın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı.

Yaralılar, hasteneye kaldırılırken,  güvenlik güçleri, olay sonrası slogan atan bir kadını gözaltına aldı. Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, bir binadan atılan alev alan tüpün otomobillerin üzerine düşünce patlamanın yaşandığı söyledi.

Kızılay Kumrular Caddesi’nde bugün saat 11.00 sıralarında bir minibüste patlama meydana geldi. Tam bir paniğin yaşandığı patlamada ilk belirlemelere göre 2 kişi hayatanı kaybetti, 12 kişi de yaralandı. 

Patlamayla birlikte 6 araçta hasar oluştu, çevre binaların ve işyerlerin camları kırıldı. Şedditli patlama TBMM binasından da hissedildi. İlk patlamanın ardından küçük çaplı 3 patlama daha meydana geldi.

Patlamayla birlikte yangın çıkarken, olay yerine çok sayıda polis itfaiye ve sağlık ekibi sevk edildi.   Yaralılar, ambulanslarla Ankara Numune Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye alındı, itfaiye ekipleri de yangına müdahale etti.

YARALILARIN İSİMLERİ BELLİ OLDU

İşte Ankara’daki patlamada yaralananların isimleri:

Meltem Öztürk, Serap Turgut, Zübeyir Yılmaz, Halis Öztürk, Çağrı Baydaş, Rifat Yılmaz, Berra Ünsal, Elçin Toker, Abidin Yaygın, Yusuf Ünal…

İKİNCİ PATLAMA İHTİMALİ

Polis ekipleri, ikinci bir patlamanın yaşanabileceği ihtimalini gözönünde bulundurarak çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Yolu trafiğe kapatan polis ekipleri, vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı.  Bomba imha uzmanları tarafından bölgede şüpheli paket arandı.

İKİ KİŞİ GÖZALTINDA

Patlamanın ardından olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, slogan atan bir kadını gözaltına aldı. Kimliği açıklanmayan kadın, sorgulanmak üzere polis merkezine götürüldü. Ardından bir kişinin daha gözaltına alındığı bilgisi geldi. Gözaltına alınan ikinci kişi otogarda Tunceli’ye gitmek isterken yakalandı.

PATLAMAYA ALEV ALAN TÜPÜN YOL AÇTIĞI İDDİASI

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, alev alan bir tüpün binadan atılması sonucu patlamanın gerçekleştiğini söyledi. Atılan tüpün LPG’li araçlarla temas etmesi sonucu patlamanın gerçekleştiğini ifade etti. Tanık olayda ağır yaralanan 2 kişinin kol ve bacaklarının koptuğunu da belirtti.

Olayla ilgili soruşturma başlatan polis ekipleri, patlamanın kesin nedenini belirlemek için çalışmalarını sürdürüyor.

Patlamanın şiddetli olduğu ve TBMM’den de hissedildiği gelen bilgiler arasında.

ŞÜPHELİ PAKET ARAŞTIRMASI

Kumrular Sokak’ta meydana gelen patlamanın ardından olay yerine sevkedilen polis ekipleri şüpheli paket araştırması başlattı.

Sokak üzerinde park eden araçların arasında ve kaldırım üzerinde duran tüm paketleri güvenlik çemberine alan polis, olay yerinin yakınlarındaki iş yerlerini de boşaltarak, güvenlik şeridinin dışına Güven Park’a doğru uzaklaştırdı.

ATALAY: ÖLÜ YOK, 15 YARALI VAR
Ankara Valisi Alaaddin Yüksel ve Ankara Emniyet Müdürü Zeki Çatalkaya, olay yerinde incelemelerde bulundu.

Terörle Mücadale Koordinasyonu’ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da bölgeye gitti.

ARINÇ: BOMBA OLDUĞU BİLGİSİ VAR

Son olarak Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklama yaptı. Arınç, ”Patlama oldu diye geldi. Patlama sonucunda araç yanmış, içinde bomba olduğu tespit edilmiş veya biliniyor. Beşir Atalay, sanıyorum bu konuda daha açıklayıcı bilgi verir” diye konuştu.

VALİ: ARAÇLARIN ALTINDAKİ PAKETLER İNCELENİYOR-

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel yaralılardan 5 tanesinin de ameliyatta olduğunu belirtirken, patlamanın nedenlerine ilişkin ise henüz açıklama yapılamayacağını söyledi. Yüksel görgü tanıklarının ifadelerine işaret ederek, “Olay mahalinde teknik birimler görgü şahitlerini de dinliyorlar. Bir görgü şahidi bir tüpün dışarıya oradaki dönerci ve telefoncu dükkanından yanan bir tüpün dışarıya atıldığını ve oradaki bir aracın o tüple patladığını ve diğerlerinin de bu yangından bu patlamadan zarar gördüğünü ifade ediyor. Ancak konunun bütün boyutlarıyla Ankara Emniyet Müdürlüğü gerekli araştırmalarını yapacak. Ankara kamuoyunu ve Türk kamuoyunu bütün gelişmeler hakkında ileri saatlerde bilgilendireceğiz.

Şu andan itibaren bu konuyla alakalı başkaca bilgi veremem. Bu sokakta sağlı sollu park yerleri var. Altlarında paketler, çöp paketleri var. Arkadaşlarımız elbette patlamadan sonra çevrede güvenlik tedbiri aldılar. Gördükleri her paketle ilgili bomba imha uzmanları gerekli çalışmaları yaptı yapmaya da devam ediyor. İlköğretim okulumuz vardı. Öğleden sonraki saatlerde de orayı da yarım gün tatil ettik. Caddenin tamamında ve patlamanın olduğu yerdeki işyerlerinde çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git