Antalya'da sel: 6 kişi kayıp

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesinde meydana gelen sel sonrası 6 kişinin kayıp olduğu bildirildi.

 

Edinilen bilgiye göre, Antalya’da dün akşam saatlerinden itibaren etkili olan şiddetli rüzgar ve yağış, hayatı olumsuz etkiledi. Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesinin Haskızılören köyünde meydana gelen sel sonrası 6 kişi kayboldu. Sel nedeniyle bölgede ulaşımın sağlandığı bazı köprüler zarar görürken, bazı köylerle de telefon bağlantısının kesik olduğu bildirildi.

Vali açıklama yaptı

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, Serik ilçesine bağlı Gebiz beldesindeki Haskızılören köyünde meydana gelen sel nedeniyle 3 evin yıkıldığını, 6 kişi için de kayıp olduğu yönünde ihbar yapıldığını bildirdi.

Vali Altıparmak, bölgedeki incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Meteoroloji yetkilileri tarafından yapılan uyarının ardından, bugün kent merkezi ve ilçelerdeki okulların tatil edildiğini kaydetti.

Akşam saatlerinden itibaren yağışların şiddetini artırdığına dikkati çeken Altıparmak, ”Antalya ortalaması metrekareye 270 kilogram iken, dün akşam sadece bir günlük yağış 300 kilogramı buldu” dedi.

Serik’e bağlı Gebiz beldesindeki Haskızılören köyünde meydana gelen sel nedeniyle 3 evin yıkıldığını belirten Altıparmak, ”6 vatandaşın kayıp ihbarı var. Ekipler bu köye ulaşmak üzere. 25’in üzerinde insanı ekipler çalışarak kurtardı. 3 köprü ve 2 menfez yıkıldı” diye konuştu.

Sel ve yağışlar nedeniyle bin dekarın üzerinde seranın hasar gördüğünü belirten Altıparmak, sözlerini şöyle sürdürdü:

”Güloluk, Alaylı, Gökdere ve Solaklı mahallelerindeki seralarda su yükselmesi oldu. Hasar tespit komisyonunun çalışması sonucu net tablo ortaya çıkacak. Akçapınar, Sindisuyu ve Pınargözü köprüsü yıkılan köprüler arasında. Elektrik konusunda sıkıntılar var. Ekipler çalışıyor. Sivil Savunma ve Sahil Güvenlik helikopteri, Orman helikopteri köylere ekipleri taşıyor. Bölgeye karayolu ile ulaşılamıyor.”

Panik yaratmamak için kayıp kişilerin isimlerini açıklamadıklarına da değinen Vali Altıparmak, ”Bu vatandaşlarımız başka yerden de çıkabilir. Panik yaratmayalım. 6 kaybımıza inşallah sağ salim ulaşılır” dedi.

Kent merkezinden 461 su baskını ihbarı

Antalya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanı Emin Pehlivan da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün akşam saatlerinden bu yana kent merkezinden 461 su baskını ihbarı geldiğini, ekiplerini sabaha kadar aralıksız çalışarak, ihbarlara yanıt verdiğini söyledi.

Serik ilçesine bağlı Haskızılören köyünde de menfez ve köprülerde çökme olduğunu bildiren Pehlivan, Antalya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı 150 kişilik itfaiye ekibinin bölgedeki arama kurtarma çalışmalarına destek vermek üzere Serik’e gittiğini açıkladı.

Metrekareye 300 kilogram yağış

AA muhabirinin Meteoroloji Bölgesel Tahmin Merkezi yetkililerinden edindiği bilgiye göre, son 24 saatte metrekareye düşen yağış miktarı 300 kilogramı buldu. Rüzgarın saatteki hızı ise zaman zaman 80 kilometreye kadar ulaştı.

Meteoroloji yetkilileri, yağışın aralıklı olarak 12 Ekim Çarşamba gününe kadar etkisini sürdürmesinin beklendiğini, fırtınanın etkisinin ise akşam saatlerinden itibaren azalacağını

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git