Asker neden Kato'ya bayrak dikti?

 

Kato Dağı’na yapılan büyük operasyonun basına dağıtılan fotoğrafları neye işaret ediyor

 

Basına dağıtılan Kato Dağı fotoğrafları, hükümetin PKK ile mücadelede önceliğinin sınır ötesi kara harekatı olmadığını mı gösteriyor?

Asker Kandil yerine Kato dağına bayrağı dikti. MHP lideri Devlet Bahçeli, Kuzey Irak’ın “ekin gibi biçilmesini” istiyor ama gelen sinyaller asıl hedefin yurt içindeki kamplar olduğunu gösteriyor.

Kato Dağı’na çıkan binlerce askerin katıldığı ve 7 gün süren Hakkari’nin Kato Dağı’ndaki operasyon ister istemez beraberinde soru işaretlerini getirdi.

TEHLİKE KANDİL’LE SINIRLI DEĞİL

Hakkari Valiliği’nin basına dağıttığı fotoğraflara kamu pek alışık değil. Sınır ötesinde dağıtılan kamp görüntülerinin yerini sınır içindeki kamplar ve kritik dağlar aldı. Devlet PKK ile mücadelede enerjisini yurt içine çevirmiş durumda. Kamuoyunun dikkatini tehlikenin Kandil’den ibaret olmadığını göstermek için fotoğrafların servis edilmiş olabileceği konuşuluyor.

HEDEF KANDİL DEĞİL HAKKARİ

3 gün önce Hakkari’de PKK/KCK kampı Kavaklı yerle bir edildi. Kamp Hakkari merkez ve ilçeleri üzerinde oluşturulan baskının merkezinde yer alıyordu. Aynı tarihlerde binlerce asker, hemen yakınındaki Kato Dağı’na çıkıyordu. Bu bölge sınırdan sızan teröristlerin stratejik üsleri arasında.

50’NİN ÜZERİNDE OPERASYON

Sınır ötesi kara harekatlarının istenen neticeyi vermediği ortada. PKK’ya darbe vurulsa da örgüt, bir süre sonra kendisini hep toparladı. Bugüne kadar İlki 2 Eylül 1992’de olmak üzere 50’nin üzerinde kara ve hava harekatı yapıldı. Son dönemde hava harekatları tercih ediliyor. İstihbaratla birlikte nokta vuruşlar yapılıyor. En son kara harekatı 2008’in Şubat ayında Güneş harekatı olmuştu.

HÜKÜMET CAN ATMIYOR

Kara harekatına sıcak bakmayan hükümet, merkezi Irak hükümeti ve Barzani’ye “işi ihale etme” düşüncesinde. “Ne pahasına olursa olsun Irak’a girelim” anlayışına Ankara taraftar değil. Üstelik Silvan saldırısı sonrası sınır ötesi harekat için ortam olduğu halde.

ÖNCE ERBİL

Feridun Niğdelioğlu başkanlığındaki Türk heyetinin Eylül başında Erbil’e ziyareti bu kapsamdaydı. PKK saldırılarından sonra öfkeli demeçlerin ilk adresi artık Erbil değil. Suçlama yerine “sorumluluk” ve “görevler” hatırlatılıyor. Uzun süren görüşmeler etkisini gösterdi ve Barzani’den Kandil’e “sınır gücü” kararı çıktı.

SONRA BAĞDAT

Hükümetin Bağdat’a “tam saha presi” demeçlere yansıdı. Geçtiğimiz hafta Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin, PKK ve İran’daki uzantısı PJAK’ı bertaraf etmek için en iyi seçeneğin “Irak askerlerini kuzeye göndermek” olduğunu söylemesi de çarpıcıydı.

SİZ TEMİZLEYİN

13 Ekim’de Türkiye’ye gelen Irak Dışişleri Bakanı Zebari’ye, Başbakan Erdoğan “Eğer siz temizlemezseniz biz temizleriz” mesajını verdi. Görüldüğü gibi hükümet önceliği yerel yönetim ve Bağdat’a bırakıyor.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git