Atatürk’ü Saygıyla Anıyoruz!

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, ölümünün 74. yılında ülke genelinde düzenlenen törenlerle anılıyor.

Saat 10.00’a kadar kapalı olan Anıtkabir çevresinde polis yoğun güvenlik önlemi aldı. Anıtkabir’in ziyarete açılmasıyla polisin barikatları kaldırması sonucu sağanak yağmura aldırmayan vatandaşlar Ata’sına koştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Bekir Bozdağ ve diğer devlet erkanı, Anıtkabir’de Atatürk’ün mozolesine çelenk koyarak, saat 09.05’te saygı duruşunda bulundu.

Aynı anda tüm yurtta sirenler çalarken, bayraklar da yarıya indirildi.

1938, saat 09.05

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat tam 9.05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu.

1923 yılında bir sohbet sırasında Atatürk; “Elbet bir gün öleceğim, beni Çankaya’ya gömer, hatıramı yaşatırsınız” demiş ve “Beni milletim nereye isterse oraya gömsün. Fakat benim hatıralarımın yaşayacağı yer Çankaya olacaktır” diye eklemiştir.

Ölümünün ardından ise Atatürk için bir anıt mezar yapılması amacıyla yarışma düzenlendi.

Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından birçok ünlü mimar katıldı. Yarışma sonucunda birinciliği Prof. Emin Onat ve Doç. Orhan Arda’nın hazırladığı proje kazandı.

Anıtkabir’in inşaatına 9 Ekim 1944 günü saat 10.00’da görkemli bir temel atma töreni ile başlandı. Törene Başbakan Şükrü Saraçoğlu, bakanlar ve kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

9 Ekim 1944’de başlayan inşaat, 1 Eylül 1953’de bitirildi.

Ulu Önder’in naaşı 10 Kasım 1953 tarihinde yurdun dört bir yanından gelen on binlerce vatandaşın gözyaşları arasında Etnografya Müzesi’nden, ebedi istirahatgâhı Anıtkabir’e taşındı.

Aynı gün düzenlenen büyük bir törenle Atatürk çok sevdiği Çankaya’da toprağa verilmiş oldu.

Günümüzde Anıtkabir’i her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler, Piyasa, Siyaset, TSK

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git