Barzani: PKK Kuzey Irak’ta Kalamaz

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, BDP’lilerle görüşmesi sonrasında PKK’ya sert çıktı.

 

 

 

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesur Barzani, iki günlük Türkiye ziyareti çerçevesinde Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) heyeti ile görüştü.

Görüşme sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Barzani, önemli açıklamlarda bulundu.

“PKK KANDİL’DE KALAMAZ”

“PKK ile herhangi bir görüşmemiz gerçekleşmiş değil. Kandil ile temasım olmadı” diyen Barzani; örgütün, Kuzey Irak’ta kalmasına izin verilmeyeceğini söyledi. Kürt lider ayrıca “PKK savaşı seçerse bunu, bölgemize çekmesine izin vermeyiz” diye konuştu.

Mesut Barzani bir soru üzerine, “PKK’ya silah bıraktırırım” sözlerinin kendisine ait olmadığını belirtti ve “Silah bıraktırırım demedim. Silah çağı geride kaldı. Artık silahla bir yere varılamaz” şeklinde konuştu. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı ayrıca Kürt sorununun, silahla değil barışçıl yollarla çözülebileceğini belirtti ve “PKK’ya nasıl yaklaşacağımızı ABD söylemiyor” dedi. Barzani ayrıca Türkiye’nin, kendilerine yönelik politikasını ‘gerçekçi’ olarak nitelendirdi.

“KERKÜK HALKI KARAR VERECEK”

Mesut Barzani, Kerkük’ün statüsü hakkında bir soruya da “Kerkük halkı karar verecek” cevabını verdi.

“SURİYE, KÜRTLER’İ TANIMALI”

Suriye’de yaşananlar da Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı’nın gündemindeydi. Barzani, Şam yönetiminin, ülkedeki Kürtler’in kimlik haklarını tanıması gerektiğini söyledi.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Site Yönetimi Tarafından Bu Film Yorumlara Kapatıldı.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git