Başbakan Erdoğan MİT-PKK görüşmesiyle ilgili sessizliğini bozdu..

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, PKK ile görüşmesi internete düşen Hakan Fidan’ı ‘kolay kolay adam yemeyiz’ sözleriyle savundu.

Başbakan Erdoğan MİT-PKK görüşmesiyle ilgili sessizliğini bozdu. MİT’in tepesindeki isme sahip çıkan Başbakan, muhalefete sitem etti.

 Terör örgütü ve siyasî uzantılarını, “Bizden iyi niyet ve anlayış beklemesinler.” sözleriyle uyaran Erdoğan, artık Habur anlayışının bittiği mesajını verdi.

Başbakan Erdoğan Mısır’dan Tunus’a uçarken Arap Baharı turuna katılan gazetecilerin sorularını yanıtladı.

MISIR
İki aşamalı bir geçiş süreci var. Önce Kasım ayı sonunda parlamento seçimleri yapılacak. Daha sonra da cumhurbaşkanlığı seçimi. Bu ikinci seçimin tarihi belirsiz. Rejimin geleceği, yani nasıl bir sisteme doğru gidileceği de sandıktan çıkacak parlamentonun tablosunda belli olacak. Ancak en önemli aşama Kasım’daki genel seçimler. Yapamazlarsa, Tahrir Meydanı’ndaki hava yeniden değişir.

TAHRİR’İN ÖNCÜ GENÇLERİ
Az önce, Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nin açılış töreninde Tahrir’deki kitleleri yönlendiren gençlerden 40-50’siyle görüştüm. Onlar daha önce Türkiye’deki seçim kampanyası sırasında benim ve Ahmet Davutoğlu’nun seçim çalışmalarını izlediler. Zaten o yüzden onlara “Türkiyeli Grup” diyorlar. Görüşmemizde çok güzel bir ifadeleri oldu; “Nil’in Anadolu’ya kavuşması zamanı geldi” dediler.

LAİKLİK ÇAĞRISI
Laikliğin Arapça’da tam karşılığı yok. O bağlamda kullanılan “Armaniye” terimi, “Ladini” (Din dışı) anlamına geliyor, o yüzden de yanlış anlamalara yol açıyor. Doğrusu galiba “Siyasa medeniyet” teriminin tercih edilmesi. Tabii benim bu çağrım Mısırlı entelektüeller arasında tartışmaları başlatacak.

SARKOZY-CAMERON GEZİSİ
Bizim Libya ziyaretimizden bir gün önce apar topar oraya gitmeleri rol çalma girişiminden başka bir şey değil. Ama iyi oldu; onları ve bizi ağırlamanın farkını görmüş olacaklar.

PKK-MİT GÖRÜŞMESİNİN SIZMASI
Ben İmralı’ya özel temsilcimi de, MİT Müsteşarı’nı da gönül rahatlığıyla gönderdim. MİT’in başında Emre Taner varken de gönderdim, Hakan Fidan’ı da gönderdim. Hakan Fidan bu gezide benimle birlikteydi, sızmalar yansıyınca, “Git araştır” dedim. Onun da hatası olabilir. Ama biz hatalar nedeniyle kolay kolay adam yemeyiz.

PKK
Habur anlayışı bitti. Bundan böyle bizden Habur’da olduğu gibi hoşgörü ve anlayış beklemesinler.

KASET İÇİN MUHALEFETE SİTEM
Siyasete malzeme yapılmasına sıcak bakmıyoruz. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin açıklamaları nedeniyle telaş içinde değilim. Emre Bey’i de Hakan Bey’i de gönül rahatlığı içerisinde İmralı’ya gönderdik. Bunlar hükümet tanımı ile devlet tanımını ayırt edemiyorlar. Biz ne dedik:“Hükümet olarak İmralı ile görüşmeyiz. Ama devlet üzerine düşeni yapar.” Şimdi ben bunlarla terörle mücadelede nasıl işbirliği yapayım, siz söyleyin.

 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git