Başbakan'ın Yatak Odası Dinlenmiş

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış, kapatma davasıyla ilgili ilginç bir anısını anlattı.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yabancı basın mensuplarına “Türkiye’deki meslektaşlarınızdan hiçbiri sırf gazetecilik yaptığı için içeride değildir. seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti antidemokratik yollarla devirmeye çalışan bir yapıyla irtibatlı olduğu için tutuklanan gazeteciler var.” dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere iki gündür Brüksel’de bulunan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Brüksel’de mukim yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi. Press Club Brussels’de yabancı basının sorularını cevaplayan Bağış, Türkiye’de hiçbir gazetecinin mesleğini icra etmesinden dolayı tutuklanmadığını yineledi. Bağış “Türkiye’deki meslektaşlarınızdan hiçbiri sırf gazetecilik yaptığı için içerde değildir. seçimle işbaşına gelmiş bir hükümeti antidemokratik yollarla devirmeye çalışan bir yapıyla irtibatlı olduğu için tutuklanan gazeteciler var.” şeklinde konuştu.

Tutukluluk sürelerin uzun olmasını eleştiren Bağış, “74 milyon nüfusa 12 bin yargıç bakıyor, bu da çok az.” yorumunda bulunurken Adalet Bakanlığın yargıda reform çalışmalarına başladığını kaydetti. Egemen Bağış, yabancı basına Türkiye’de yargının bağımsız olduğunu kendisi dahil birçok arkadaşının siyasetten men edilmekle yargılandığını aktardıktan sonra gazetecilerde elde edilen bazı CD’lerde kendisine ait gizli telefon görüşmeleri kaydının bulunduğunu ifade etti. Yaşanların basit bir medya özgürlüğü meselesi olmadığını vurgulayan Bağış, seçilmiş bir hükümetin zorla görevden uzaklaştırma girişimlerinin altını çizdi.

Maalesef bu baskınların bazılarında Başbakan’ın (Recep Tayyip Erdoğan) eşiyle yatak odalarındaki özel sohbetlerinin kaydı bile bulundu. O hale bu sadece basitçe basın özgürlüğü davası olamaz. Başka birçok unsur var. İtalya’daki Temiz Eller davasına ve başka ülkelerdeki benzer davaları hatırlatıyor. Bunlar demokratik yollarla seçilmiş hükümeti demokrasi dışı yöntemlerle devirmek isteyen grup ya da yapılanmalara ilgili” dedi.

“BİZİM HATALARIMIZDAN ARAPLAR DERS ALABİLİR”

Yabancı gazetecilerin sorularını cevaplandıran AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Türkiye’nin Doğu’nun en batısı, Batı’nın da en doğusu olduğuna işaret ederek, Türkiye’deki 200 yıllık demokratikleşme sürecindeki hatalardan Arap ülkelerin ders alması istedi.

Egemen Bağış, Kıbrıs Rum kesimin AB dönem başkanlığını devralması halinde Türkiye’nin AB ile ilişkilerinin nasıl olacağının sorulması üzerine “Bugün nasıl Komisyon ve Avrupa Parlamentosu ile müzakerelerimiz devam ediyorsa o zaman da bu iki kurumla ilişkilerimiz devam edecektir. Sadece AB Dönem Başkanlığı ile aynı masaya oturmayız.

Bir yıldır hiçbir fasıl açılmıyor, Kıbrıs dönem başkanlığı süresi boyunca bir ay daha açılmasa da sıkıntı değil.” sözlerine yer verdi. Bir diğer soru üzerine Kck’nın PKK’dan farkının olmadığı, bir terör yapılanması olduğunu aktaran Bağış, PKK’nın AB terör listesinde olduğunu hatırlattı.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git