Başbakanlarda Ağlar…..

Başbakan’ın gözyaşları

 

Başbakan’ın annesi Tenzile Erdoğan’ı son yolculuğuna binlerce kişi uğurladı. Ağlamaktan gözlerinin şiştiği gözlenen Başbakan Erdoğan, cenaze namazının ardından helallik istenirken kendini yine tutamadı ve hıçkıra hıçkıra ağladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önceki sabah tedavi gördüğü hastanede vefat eden annesi Tenzile Erdoğan (88) Fatih Camii’nde binlerce kişinin katıldığı cenaze töreninin ardından Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi. Anne acısına dayanamayan Başbakan cenaze namazı sonrası kendini tutamadı ve hıçkıra hıçkıra ağladı.
Tenzile Erdoğan’ın cenazesi Kısıklı’daki evinden alınarak cenaze aracına konuldu. Başbakan Erdoğan, makam aracı yerine annesini taşıyan cenaze aracına binmeyi tercih etti.
Konvoy eşliğinde Fatih Camii’ne getirilen cenazeyi omuzlayarak musalla taşına koyan Başbakan Erdoğan’ın ağlamaktan gözlerinin şiştiği gözlendi.
Üzerine Kabe örtüsünden bir parça örtülen tabutun başucunda Başbakan Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, damadı Berat Albayrak ve kardeşi Serhat Albayrak’ın da aralarında bulunduğu gençler nöbet tuttu.
TAZİYELERİ KABUL ETTİ
Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan kızları Esra Albayrak ve Sümeyye Erdoğan ile Başbakan’ın kız kardeşi Vesile İlgen avluda bir arada bulunarak, taziyeleri kabul etti. Emine Erdoğan’ın taziye boyunca gözyaşlarını tutamadığı görüldü. Bu arada, Başbakan Erdoğan, bazı bakanlarla, avludan ayrılarak, caminin girişinde yer alan Fatih Müftülüğü Kız Kuran Kursu’nun bulunduğu bölümde bir süre dinlendi.
 DİRENDİ AMA BAŞARAMADI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Ciçek, Bakanlar Kurulu üyelerinin yanı sıra siyaset, sanat spor ve iş dünyasından binlerce kişi, öğle namazının ardından Tenzile Erdoğan’ın cenaze namazında saf tuttu. Cenaze namazını Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez kıldırdı. Görmez, namazın ardından yaptığı konuşma sırasında helallik isterken, Başbakan Erdoğan ağlamamak için direndi ancak başaramadı. Önce dudakları titreyen Başbakan, en ön safta hıçkıra hıçkıra ağlamaya başladı. Başbakan’ın gözyaşları, cenazeyi naklen yayınlayan televizyon ekranlarına da yansıdı. 
Görmez konuşmasında, ‘Yüce Rabbimiz, merhumenin şahsında bütün insanlığa hizmet eden, hayırlı evlatlar yetiştiren bütün annelere rahmet eylesin” dedi.

Somali ve Bosna’da gıyabi cenaze namazı
Tenzİle Erdoğan için Somali’nin başkenti Mogadişu’da ve Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da da gıyabi cenaze namazı kılındı ve hutbe okundu. Somali Adalet, Din İşleri ve Vakıflar Bakanı Ahmed Bilhe, ülkenin en büyük camisi Mogadişu Merkez Camii’ndeki cenaze namazının ardından ‘Dostumuz Türkiye’nin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın acısını paylaşıyoruz, başsağlığı diliyoruz. Annesinin mekanı cennet olsun” diye konuştu.
ÇADIRKENT’TE NAMAZ   
Ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığınan ve Kızılay tarafından Hatay’ın Yayladağı ilçesinde kurulan geçici çadır kentte yerleştirilen Suriyeliler de Başbakan Erdoğan’ın annesinin cenaze namazını televizyondan izledi. Suriyeli sığınmacılar, ikindi namazına müteakip Tenzile Erdoğan için gıyabi cenaze namazında kıldı ve dua etti. Tenzile Erdoğan vefat etmeseydi Başbakan bugün Suriyeli sığanmacıların kampını ziyaret edecekti.

Acısıyla baş başa
Başbakan Erdoğan, binlerce kişinin katıldığı törenin ardından bir süre daha mezarlıkta kaldı. Çok sevdiği annesinin mezarı başında acısını tek başına yaşayan Başbakan dua edip evine döndü. Başbakan evinde de taziyeleri kabul etmeye devam etti.
HATİM İNDİRİLDİ
Öte yandan dün akşam yatsı namazından sonra Üsküdar’daki Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii’nde Tenzile Erdoğan için hatim indirildi.

İlk toprak evlattan
Başbakan Erdoğan, annesinin cenazesini bizzat kendisi mezara indirdi ve ilk toprağı da kendisi attı. Başbakan’ın mezarlıkta metanetini koruduğu gözlenirken defin sırasında eşi Emine Erdoğan da hazır bulundu. Hoparlörle Kur’an-ı Kerim okunması, defin sırasında ve sonrasında da devam etti. Gerek camide gerek defin sırasında mezarlıkta yoğun güvenlik önlemleri dikkat çekti.
TABUTA BİRLİKTE OMUZ VERDİLER
NAMAZIN ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Erdoğan birlikte tabuta omuz vererek cenaze aracına taşıdı. Başbakan bu sırada yanına gelen eski Başbakanlardan merhum Necmettin Erbakan’ın oğlu Fatih Erbakan’ın taziyesini kabul etti.

Bakanlar kurulu tam kadro
Cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Gül ve Meclis Başkanı Çiçek’in yanı sıra Bakanlar Kurulu tam kadro hazır bulundu.
Abant kampında olan Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılamadığı cenazede CHP’yi Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, MHP’yi de Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ve Genel Başkan Yardımcısı Faruk Bal temsil etti. Eski KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve eşi Oya Talat, KKTC Başbakanı İrsen Küçük, Yıldırım Akbulut, Namık Kemal Zeybek,  Numan Kurtulmuş, Fatih Erbakan, Azerbaycan Kafkas Dini İdaresi Başkanı Şeyhülislam Allahşükür Paşazade, Bosna Hersek Reis-ül Uleması Dr. Mustafa Ceriç, Japonya İslam Merkezi Başkanı Nimetullah Halil İbrahim Yurt, yabancı misyon temsilcileri, MİT Müsteşarı Hakan Fidan,  Özer Uçuran Çiller ile siyaset, sanat, spor ve iş dünyasından çok sayıda ünlü isim cenazede hazır bulundu.
Eski İsmailağa Camii imamı Mahmut Ustaosmanoğlu, Kumrulu mescit imamı Hasan Efendi’nin de aralarında bulunduğu bir grup din adamı da acılı gününde Başbakan’a
destek vermeye geldi. Cenazede dikkat çeken bir isim de Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden alınan Aytaç Durak’tı.

Sürpriz çelenk
Cenazeye çelenk gönderilmemesi istendiği halde Tenzile Erdoğan’ın son yolculuğuna uğurlanacağı Fatih Camii’ne çok sayıda çelenk gönderildi.
Genelkurmay Başkanlığı ve kuvvet komutanlıklarının yanı sıra 1. Ordu, İstanbul Garnizon Komutanlığı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı Başbakanı Davit Cameron, Brezilya Devleti ve halkı adına Gilma Rousseff, Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı Mohammed Hariri’nin aralarında bulunduğu bazı kişi ve kurumların çelenkleri güvenlik nedeniyle cami avlusuna alınmadı. Ergenekon davasının aranan sanığı Bedrettin Dalan ve eşi Ayseli Dalan’ın çelenkleri de dikkat çekti. Kimliği belirsiz bir kişi Dalan’ın çelengine hasar verip isim bölümünü yırttı. Fatih Caddesi’nde bırakılan çelenklerdeki çiçekleri vatandaşlar aldı.

Üzüntüyü herkes gönülden hissediyor
ULAŞTIRMA Bakanı Binali Yıldırım, Tenzile Erdoğan’ın vefatına ilişkin ”Bütün ölümler hüzünlüdür, acılıdır ama anne ölümleri biraz daha farklı izler bırakıyor. Bu duyguyu yaşayan biri olarak Başbakanımızı gayet iyi anlıyorum” dedi. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Tenzile Erdoğan’ı ”Dolu dolu geçmiş, faziletlerle geçmiş, evlatlarını en mükemmel şekilde yetiştirmiş olmanın verdiği mutlulukla bu alemden göçüp gitmiş olan bir annemiz’ diye tanımladı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise ”Milletin çok sevdiği bir liderin annesi vefat edince bunun üzüntüsünü herkes gönülden hissediyor” diyerek duygularını dile getirdi.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git