Çoban, yaylada kaynak suyundan elektrik üretti

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Yeşilyayla beldesinde, geçimini çobanlıkla sağlayan Hüseyin Kara (32), kendi imkânlarıyla kaynak suyundan elektrik üretti. Kara, “Civar köylerden ışığı görenler geliyorlar. 10 ampulü aynı anda çalıştırabiliyorum, televizyon izleyebiliyorum. Cep telefonum bittiğinde şarj edebiliyorum. Dolayısıyla beldeye gitmeme de gerek kalmıyor. 400 lira masraf ettim, boşa akan sudan elektrik ürettim.” diyor.

Antalya’nın Korkuteli ilçesine bağlı Yeşilyayla beldesinde, geçimini çobanlıkla sağlayan Hüseyin Kara (32), kendi imkânlarıyla kaynak suyundan elektrik üretti.
Kara, AA muhabirine açıklamada bulunurken, Yeşilyayla beldesine 8 kilometre uzaklıktaki Güroluk mevkiinde çobanlık yaptığını ve yaz aylarında buradaki barakada yaşadığını anlattı.
Barakasında elektrik olmadığı için hem aydınlatmada, hem de elektronik cihazları çalıştırmada sıkıntı çektiğini anlatan Kara, ihtiyaçlarını karşılamak için beldeye döndüğünde ise vahşî hayvanların keçilere saldırdığını söyledi.
Elektriksiz yaşamanın zorluğuna değinen Hüseyin Kara, İstanbul’da vatani görevini yaptığı yıllarda 2 santimlik borudan akan suya dinamo bağlayarak elektrik üretildiğini gördüğünü, bunun üzerine barınağının yanındaki su kaynağını kullanarak, elektrik üretmeye karar verdiğini anlattı.
İlkokul mezunu Kara, kendi imkanlarıyla satın aldığı borularla kaynaktan barakaya bir düzenek kurduğunu, suyun bir çark ve kasnağa bağlı dinamoyu çalıştırdığını anlattı.
Çabalarının sonuç verdiğini ve şu anda kurduğu düzenek sayesinde 240 watt elektrik üretir hale geldiğini belirten Kara, şöyle konuştu:
“Yaylada beni bu düzeneği kurarken görenler, ‘Deli’ diyorlardı. Şimdi elektrik ürettiğimi görünce, hayranlıklarını gizleyemiyorlar. Civar köylerden ışığı görenler geliyorlar. Ürettiğim elektrikle 10 ampulü aynı anda çalıştırabiliyorum, televizyon izleyebiliyorum. Cep telefonum bittiğinde şarj edebiliyorum. Dolayısıyla beldeye gitmeme de gerek kalmıyor. Bu düzenek için 400 lira masraf yaptım. Boşa akan sudan elektrik ürettim.’
Mustafa Kemal Küçükakşit

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git