Doğalgazda indirim olmadı, Türkiye çekildi

İndirim isteği yerine getirilmeyen Türkiye, Rusya ile doğalgaz anlaşmasına imza koymadı.

BOTAŞ’ın doğalgazda indirim isteğinin ardından, Rusya ile sözleşmeyi imzalamayacağını duyurması sonrası iki ülke lideri telefonda doğalgaz pazarlığı yaptı! Erdoğan ile Putin, telefonda doğalgaz pazarlığı yaparken, anlaşma konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Türkiye ile Rusya bir kez daha doğalgaz için masaya oturmaya hazırlanıyor. Türkiye’nin BOTAŞ aracılığıyla bir kez daha masaya oturmama kararının ardından Rusya Başbakanı Viladimir Putin, Erdoğan’ı telefonla arayarak görüş alışverişinde bulundu.

BOTAŞ’ın Ocak 2012’den itibaren batı hattından doğalgaz alımı ile ilgili anlaşmayı sona erdirmesini değerlendiren liderler, diğer şirketler aracılığı ile arzın devamını ele aldı. Peskov, görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, “İki ülke başbakanları batı hattından doğalgaz sevkiyatının devam ettirilmesi ile ilgili görüş alışverişinde bulundular. Kendileri Türk firmalarından birinin sözleşmeyi bitirmesinin ardından, başka bir Türk şirketi aracılığıyla sevkiyatın devam ettirilmesi olasılığını görüştü” dedi.

İNDİRİM YAPILMAYINCA BOTAŞ ÇEKİLDİ

Eylül sonuna kadar indirim taleplerine Gazprom’un olumlu cevap vermemesi üzerine BOTAŞ 31 Aralık’ta süresi dolacak 25 yıllık doğalgaz anlaşmasını yenilemeyeceğini açıklamıştı. Ortalama 6 milyar metreküp doğalgaz sevkiyatının yapıldığı hattan doğalgaz alım anlaşmasının yenilenmemesinde Ankara’nın özel şirketler aracılığı ile doğalgaz ithalatı yapma iradesinin etkili olduğu kaydediliyor. Türkiye’nin bu politikasını anlayışla karşılayan Gazprom da yaptığı açıklamalarla BOTAŞ yerine, diğer şirketlerle çalışmaya hazır olduğunu ifade etmişti.

RUSYA İLE YENİ PROJELER KONUŞULDU

İki ülke arasındaki başka enerji konularının da ele alındığını belirten Peskov, “Ayrıca her iki başbakan Samsun-Ceyhan petrol boru hattı ve Mersin Akkuyu nükleer santral inşaatı projelerini detaylı şekilde görüştü. Bunun dışında Putin ve Erdoğan Güney Akım doğalgaz boru hattı inşaatı konusu üzerinde de detaylı olarak durdu” açıklamasında bulundu.

ERDOĞAN’A TAZİYEDE BULUNDU

Mersin Akkuyu’da Rusya’nın 20 milyar dolara inşa edeceği nükleer santralle ilgili alt yapı çalışmaları sona doğru gelirken 2013’te ilk kazmanın vurulması hedefleniyor. Türkiye’nin boğaz güvenliği açısından önem verdiği Samsun-Ceyhan petrol boru hattının inşası için taraflar olumlu irade beyan ederken, Avrupa doğalgaz arzını çeşitlendirmek isteyen Rusya Güney Akım inşası için Ankara’nın iznini bekliyor.

Putin’in danışmanı, görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada başbakanların diplomatik kanallar aracılığı ile kişisel görüşmelerin gelecek trafiğinin sağlanması konusunda mutabakat sağladığını söyledi. Peskov, annesi Tenzile Erdoğan’ı kaybeden Başbakan Erdoğan’a Rusya Başbakanı Putin’in başsağlığı taziyesinde bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git