Dolar Aldı Başını Gidiyor

Krizde derinleşme kaygıları yurtiçi piyasaları derinden sarsıyor! Piyasalardaki büyük çöküşün İMKB’ye yansıması da aynı şiddette oldu. İMKB’de dün görülen yüzde 3.24’lük kaybın ardından daha fazlası bugün görülüyor.

Bütün hisselerin güne negatif başldığı İMKB’de saat 12.05 itibariyle kayıplar yüzde 3.15’e ulaşırken endeks 57.400’de tutunmaya çalışıyor. Uzmanlar 58 bine işaret ediyor. Eğe bu seviyelerin üzerine çıkılırsa olumlu bir hava oluşabilir. Fakat görünüm çok bozuk. Bu yüzden yükselişleri satış fırsatı olarak değerlendirerek nakide dönmekte fayda var.

DOLAR UÇUŞA GEÇMİŞTİ Kİ…

EKONOMİ YÖNETİMİNDEN SÜKUNET ÇAĞRISI
Piyasalarda yaşanan büyük sarsıntının arıdndan ekonomi bürokrasisi ve yönetimi, ‘sakin olun’ mesajı veriyor.

Merkez Bankası’nın dünkü üç hamlesinin ardından döviz piyasasında görülen aşırı ısınma bugün de sürüyordu. Fakat bir son dakika haberiyle bu yükselişe “dur” denildi. Yabancı para cinsinden zorunlu karşılıklarda indirime giden Merkez Bankası, bu hamleyle 930 milyon dolarlık likidite sağlanacağını açıkladı. İşte bu hamleyle 1.74’ün üzerinde seyreden dolar 1.73’e geriledi. Euro ise 2.45 liradan 2.44 liraya düştü.

Ayrıca, Merkez Bankası bugün 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi düzenleyecek.

Tüm bu acil önlem hamlelerine rağmen döviz cephesindeki ateş sönmüyor. Dolar yine 1.74’e çok yakın hareket ediyor. Euro ise 2.46 liranın üzerine çıktı.

FAİZ

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarında işlem gören gösterge kağıdı 15 Mayıs 2013 vadeli tahvilin bugün valörlü işlemlerinin saat 10.00 itibarıyla basit getirisi yüzde 8.77’ye, bileşik getirisi ise yüzde 8,54’e geriledi.

58 BİNE DİKKAT!

PETROL DÜZELDİ, ALTIN REKORA DOYMUYOR
Dünya ekonomisindeki büyümeye yönelik kaygılarla gerileyen hisse senetleri piyasasına karşılık, petrolde sert düzeltme yaşanıyor. Yıl içerisinde 114 dolara kadar çıkan petrol yüzde 5’in üzerinde değer kaybederek 85 dolar seviyelerine kadar geriledi. Zirveye göre kayıp ise yüzde 25’e ulaştı.Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da dün 5,98 dolar (yüzde 5,3) azalarak 107,25 dolardan kapandı.Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı Eylül ayı teslimi ise bugün düne göre 25 sent artarak 107.50 dolardan işlem görüyor.

ALTIN KARARSIZ KALDI!

Dün altında da düzeltmeler yaşandı. Elektronik işlemlerdeki fiyat hareketleri de baş döndürdü. Zikzaklar içinde kararsız bir seyir izleyen altın 5 dolarlık bir kayıp yaşayarak 1.660 doların altına geldi. Fakat aynı seansta 1.685 dolar/ons görülerek rekor da kırıldı. Bugünkü işlemlerde altın 1.665 dolar/ons’tan işlem görüyor.

Kapalıçarşı’da bugün ise yeni rekor haberleri geldi. Cumhuriyet altını bu sabah itibariyle 625 lirayı geçerek rekorunu yeniledi

Garanti Yatırım Yönetmeni Özgür Yurtdaşseven piyasalardaki son dalgalanmaları Habertürk’e değerlendirdi. Mevcut seviyelerden tepki alımlarının gelebileceğini ifade eden Yurtdaşseven şöyle devam etti:

“Gelecek olan bu tepki alımları piyasadan çıkış için bir fırsat olabilir. Çünü genel görünüm olumsuz. İMKB 58 bini geçerse olumlu bir tepki oluşabilir. Eğer bu olmazsa pozisyon boşaltmakta fayda var. Şu anda herkes nakide geçiyor. Ve bu anlamda mevduat tercih edilebilir. Altın yatırımını önermiyorum. Çünkü dün borsalar düşerken altın da düştü. Altın yatırımcısı da nakide döndü. Bu yüzden bu seviyeleri önermiyorum. Alım için 1.630 dolar seviyeleri uygun olabilir.”

“DÖVİZ YAKIN ZAMANDA GEVŞEMEZ”

ING Bank Kıdemli Ekonomist Muhammet Mercan, dolar kurundaki aşırı dalgalanmaya dikkat çekerek liranın zayıf seyrini sürdüreceğini aktardı. “Merkez Bankası’nın izlediği politikalar ışığında TL zayıf kalmaya devam edecek” diyen Mercan, dolar/TL kurunun 1.75’i test edeceğini ve 0.5 dolar+0.5 Euro’nun birleşimiyle oluşan sepet kurun ise 2 seviyelerine gerilemesinin ise yakın zamanda gerçekleşmeyeceğine vurgu yaptı.

“RİSKTEN UZAK DURUN”

HSBC Stratejisti Fatih Keresteci ise gelişmeler kapsamında şunları aktardı:

“Küresel mali piyasalar dün oldukça olumsuz bir seyir izledi. “Kara Perşembe” olarak nitelendirebileceğimiz bir gün geçirdik. Mali piyasalar bu sabaha da pek parlak bir seyirle başlamadı. Yurt dışında artan risk algılamaları doğal olarak Türk mali piyasalarını da olumsuz etkiliyor. Son birkaç gün içinde TL ve TL cinsi yatırım araçlarında önemli değer kayıpları yaşanıyor. Bu kayıpların temel nedeni küresel bazda riskten kaçma davranışı. Ancak, bu süreç içerisinde TCMB’nin attığı adımların neden olduğu belirsizliklerin de bir miktar etkili olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu konuya sonra değinebiliriz ancak TCMB bugün de birçok yeni adım attı.

PEKİ BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Yurt dışı piyasalardaki gelişmeler belirleyici olacak. Çift dip, resesyon ya Euro bölgesinde bazı ekonomilerin iflas riskiyle karşı karşıya kalması durumunda, küresel mali piyasalardaki satış baskısının daha da artabileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Türkiye cephesine dönersek, makro ekonomik olarak göreceli anlamda çok daha iyi bir durumda olduğumuz açık.

TCMB’nin para politikasında çok ani bir değişime gitmesi kısa vadede belirsizliklere neden olsa da, korkularında haklı çıkması durumunda Türkiye ekonomisini yurt dışı risklere karşı koruyucu bir rol üstleneceğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Bu nedenle de Türkiye ekonomisine ilişkin büyük resmin göreceli olarak iyi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak, kısa vadede ciddi belirsizlikler var ve bu nedenle de riskten uzak durmakta fayda var. TCMB’nin döviz satım ihale miktarı çok az kalsa da başka kanallardan ve sözlü olarak yaptığı müdahaleler nedeniyle TL’deki değer kaybının sınırlı kalacağını düşünmeye devam ediyoruz. Döviz piyasası sakinleştikçe şu anki para politikası uygulamasının faizler üzerindeki olumlu etkisini görmeye başlayacağız. Ama kısa vadede yurt dışına odaklanmakta fayda var…”

Yazan : admin Kategori : Piyasa

sıla_59 05 Ağustos 2011


aman gittiği yere kadar yoluvar:)):)

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git