GALATASARAY İMPARATORU AÇIKLAMALARDA BULUNDU

Galatasaray Profesyonel A Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim bu akşam Florya Metin Oktay Tesisleri’nde gerçekleştirilen antrenman sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Arda Turan’ın ayrılmasından, transfer konusuna, takımın son durumundan kaptanlık konusuna kadar tüm merak edilen sorulara yanıt veren Fatih Terim önemli açıklamalarda bulundu. Fatih Terim, “Kim giderse gitsin  Galatasaray,Galatasaray’dır”dedi. Terim; Arda Turan’a da başarı dileklerinde bulundu.

-Arda Turan’ın transferiyle ilgili duygu ve düşüncelerinizi alabilir miyiz?
“Esasında farklı bir şey söylersem yalan söylemiş olurum, ancak  her insan gibi ben de duygularımı yaşıyorum bu konuda. Üzüldüğümü de söylemek isterim açıkçası. Arda gibi bir oyuncuyu kaybediyorsanız, üzülürsünüz. Hele hele hiç beklemediğimiz bir anda olursa daha da üzülürsünüz. Ben de o üzüntüyü yaşadım. Ama bu benim Arda’yı sevmemi, orada çok başarılı olmasını istememi asla engellemez. Arda’yı seviyorum. Başarılı olmasını canı gönülden istiyorum. Başarılı olacağına da yürekten inanıyorum. Üzülmedim dersem yalan söylerim. Çünkü Liverpool maçından sonra, açıkça söylemek gerekirse bu transferin zamanlaması beklemediğim bir an olarak geldi bana. O yüzden üzüldük. Onun dışında herhangi bir şey yok. İnşallah çok da başarılı olur. Arda bizim önemli oyuncularımızdan bir tanesi doğal olarak. Bu üzüntüyü ben de beklemediğim bir anda olduğu için de yaşayacağım tabii ki.”

– Arda Turan, size ulaşamadığını söyledi…
“Biz arkadaşlarla esasında kendisini antrenmana bekledik. Normal antrenmanımız akşam 7’de bizim. Ama o uçağının saati gereği sanırım sabah gelmiş. İdman akşam 7’de olduğu için Florya’ya sabah 8’de 9’da doğal olarak kimse gelmez. O’nun uçağı herhalde daha erkendi, yoksa hem arkadaşları hem ben burdayız. Dün de antrenmandaydık zaten. Geleceğini tahmin ettik ama sanıyorum ki onun da uçağı antrenman saatine denk gelmedi. Arda gelecek -ki öyle söylemiş herhalde- yine gelecek, yine öpüşeceğiz, sarılacağız. Bana ulaşamadı diye bir şey yok. Ne demek öyle şey mi olurmuş! Ben onu bir babanın oğlunun araması gibi uçağına binmeden önce telefonla aradım, konuştum. Kendisini arayıp helalleştim. Onu başarı dileklerimle en içten temennilerimle uğurladım, yolcu ettim. Sıkıntısı olduğunda günün 24 saati istediği zaman beni aramasını söyledim.”

– Arda’nın ayrılması oyun sisteminizde bir değişikliğe yol açacak mı?
“Burası Galatasaray takımı, herkes gidecek, yerlerini birileri dolduracak. Kimler gitti, kimlerin yeri doldu. Zamanında ben de gittim, benim de yerim dolduruldu. Doğal olarak da Galatasaray tabiki kendi içinden bir evladını vermiştir Avrupa’ya. Tabii ki  bundan gurur duyuyordur ama elbette Arda bizim için önemli bir oyuncu. Ancak bir şekilde orası sistem içerisinde veyahut yine başka  iyi bir oyuncuyla kapatılacak. Kendi içimizden veya transfer, herhangi bir şekilde  kapatılacaktır muhakkak ki. Kimse onu merak etmesin. Orada bir sorun yok.”

– Kimi kaptan yapacaksınız?
“En çok merak edilen soru. Açıkçası tabii, son yıllarda Galatasaray’da kaptanlık mevzusu çok tartışıldı. Ümit ederim ki, bizim açıklayacağımız takım kaptanından sonra fazla üzerinde speküle edilen bir konu olmaz artık bu. Şu anda takım kaptanımız Ayhan. Onun oynamadığı zaman zaten hep birlikte şahit oluruz kimin kaptan olacağına. Ama hem kaptan hem ikinci kaptanı açıklayacağız yakında.”

– Sürpriz olmayacak öyle mi?
“Yok.”

Taraftar takımda Keita’yı çok görmek istiyor. Keita’nın transferi konuşuluyor. Böyle bir transfer raporu verdiniz mi yönetime?
“Galatasaray’ın menfaatleri ne zaman konu olsa benim otomatik olarak refleksim harekete geçiyor. O yüzden transferlerde daha dikkatli hareket etmeye çalışıyorum. Şu ana kadar da transferin doğru gittiğini düşünüyorum. Verdiğimiz oyuncu sayısıyla, aldığımız oyuncu sayısı çok farklı. Üçte bir gibi. Keita konusu da  gündeme böyle  geldi. Transferde medya olarak  benden hızlı gidiyorsunuz doğrusu. Bazen ben bilmiyorum, ya da bana daha sonra söyleniyor. Siz daha önce öğreniyorsunuz. Bunu da gerek gazeteden, televizyondan  gerekse twitter’dan takip etme imkanımız oluyor. Başkanımızın da bugün böyle bir beyanı var herhalde. Ama benim başkanımla yüz yüze konuşmam daha iyi olur. Başkanıma buradan basın aracılığıyla ulaşmam gibi bir şey söz konusu değil. Kendim konuşurum.

Transferleri kimse merak etmesin hem yerli hem de yabancıda. Ben belki bu konuda direk olarak bir beyanat vermedim ama ima ederek ne yapmak istediğimi çok açık söyledim. Galatasaraylı taraftarlara son günlerde özellikle çok teşekkür ederim. Bizi de müthiş bir biçimde destekliyorlar. İlk günümüzden  beri. Özellikle de Liverpool maçı ve sonrası. Onlarla belki tam net bir biçimde paylaşmadım ama imalarımla anlamışlardır takımda bazı şeylerin değişmesi gerektiğini. Daha değişecek olan şeyler de  var. Bu yüzden işin hem teknik kısmını, hem de ekonomik kısmını yönetici arkadaşlarımızla beraber düşünerek en iyi şekilde yapmaya çalışıyoruz. O yüzden Eboue konusu da gündemde. Bunu yeni  bir haber gibi veren medya mensubu arkadaşlarımız da var. Ama artık o konu eskidi. Salı günü geleceğini söyleyenler de var. Ama bu transferle ilgili söyleyeceğim en net söz: Eboue konusuna yakınız. Bir çok mevkide yer aldığı ve fonksiyonlu bir oyuncu olduğu için onu takımda istedik. Her an da bizimle birlikte olabilir. Sayın Başkan Ünal Aysal ve Sayın Ali Dürüst ile ve komitedeki arkadaşlarımızla konuştuktan sonra karar vereceğiz.

Keita da tabii ki Galatasaray’ın çok sevdiği bir oyuncu. Buradan gitmesine taraftarlarımız üzülmüşlerdi. Onu da düşünebiliriz. Eğer Galatasaray’ın menfaatlerine denk gelirse ona da bakarız. Ama dediğim gibi hem yerli hem de yabancı oyuncular konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Çünkü Türkiye Futbol Federasyonu’nun aldığı son karar da, Sayın Ali Dürüst’ün dediği gibi her ne kadar bizim sıkıntımız olmasa da, doğru ve yerinde bir karar. O yüzden daha dikkatli hareket ediyoruz. Taraftarlarımız merak etmesin. Sezon başına kadar birkaç arkadaşımız daha bize katılacak.”

– Arda Turan’ın gitmesiyle yeni bir 10 numara talebiniz olacak mı?
“Şu ana kadar benim böyle bir talebim olmadı. Açıkçası aramızda böyle bir şey geçmedi. Numaralar önemlidir oyuncular için ama bizim için ise formanın içindekiler önemlidir. Bende oynarken takıntım vardı. Ben bazen espri yapıyorum; ayakkabım vurdu diyene bende içindeki ayağa bakalım; diyorum . Oyun felsefemize oyun anlayışımıza uygun numarası ne olursa olsun bizimle birlikte olabilir. Burada bir sorun yok.”

– Santrforda yeni bir isim var mı?
“Ben Arshavin’i sizden okuyorum bayağı yaklaştığımızı söylüyorlar. Benden çok çalışıyorsunuz sizi tebrik ederim. Benden öndesiniz. Ben bazen biraz geç kalıyorum. Bazen böyle enteresan sorular var. ‘Arshavın’ı ister misin?’ Arshavin’i kim istemez. Ama şartları uygun mudur?

Şu anda Baros’u tekrar kazanmaya çalışıyoruz. İyi başladı umut ediyorum iyi devam eder. Elmander aynı şekilde. Stancu’dan biraz daha gayret ve daha iyi şeyler bekliyorum inşallah. Önceliklerimiz bir iki tane var. Arda’nın dediğim gibi aklımızda olmayan birden bire gidişiyle biraz daha acil şeylere ihtiyacımız oldu. Onun da çalışmalarını yapıyoruz. Yani santrfor diye değil ama bir takım yerlerimize sol tarafımızda sıkıntımız oldu ama içimizden de dışımızdan da bir şekilde çözeceğiz. Kimse merak etmesin.”

– Hocam, Arda’nın Fiorentina örneğini vermesi sizi üzdü mü?
“Arda şunu söylemek istedi herhalde. En iyi hocam anlar Avrupa’ya gitme isteğini. Saptıranlar kimlerse, yapacağım bir şey yok. Bu sorunun yanıtını, ne demek istediğini o anda keşke Arda’ya sorsaydınız. Yanlış yere soruyorsunuz -ki ben de ona göre size cevap verseydim.

– Hocam beklentiler yüksek tutuldu çok önemli isimler yazıldı çizildi. O transferlerin gerçekleşmediğini görüyoruz. Arshavin transferi de zor görünüyor. Bu kapsamda siz etkileniyormusunuz. Takımın 10 numarasını kaybettiniz. Ve ciddi anlamda bir transfer yapamadınız?
“Arkadaşlar transferlerimizin ciddi bir transfer olmadığını söylüyorsunuz ama bu beklentinin yüksek tutulmasından kaynaklanıyor.Arşivlere göz atarsanız benim bu konuda beyanatlarımı bulabilirsiniz. Kamuoyunu böyle yüksek beklentilere sokmayın. Çok tehlikeli oluyor. Ben arkadaşlarımdan son derece memnunum.

Galatasaray’ın Teknik Direktörü Fatih Terim olarak, bir Galatasaraylı olarak, burada ağlayıp sızlanacak halim yok. Hiç de yapmadım ben bunu. Böyle de bir niyetim yok. Kim giderse gitsin, kim kalırsa kalsın Galatasaray Galatasaray’dır. Teknik direktörü de hiçbir şekilde yakınmaz. Doğruları söyler ama yakınmaz. Çalışmasına devam eder. Biz de aynı şekilde çalışmamıza devam ediyoruz. Drogba, Vucinic olmaz… Ama iyi niyetle çalışılıyor. Zaten anormal rakamlı şeylere de ben hayır diyorum açıkçası. Açıkçası ben takımıma gerekli olanı söylüyorum. İlk istediğiniz olmayabiliyor. Ama uygun görülenleri yapmaya çalışıyoruz. Bazen beklentilerin üstüne çıkılıyor ancak bu transferler kolay değil.”

– Takım iyi olsa bu takım ligi 8. bitirmezdi. Bu yüzden transfere ihtiyaç var. Taraftar da haklı olarak bunu bekliyor olamaz mı sizce?
“Şimdi biz zaten taraftarın isteğine cevap vermeye çalışıyoruz. Ben başka şeyin beklentisini karşılamaya çalışmıyorum. Yani o kadar çok ve değişik isimler söylendi ki bunların bir kısmıyla ben hiç ilişkimiz olmadığını da söylememe rağmen  tam ortayı bulamıyoruz. O yüzden size  daha  önce de belirttiğim gibi, siz yine benim ağzımdan çıkacaklara bakın. Söylüyorum işte bazen sizden sonra bazı şeyleri duyuyorum. Öyle olunca bazen sıkıntılar oluyor. Galatasaray takımı ihtiyacını biliyor, ihtiyacını karşılayacak şekilde; dediğim gibi bunlar birinci isteklerimiz olmayabilir ama mecburuz alternatif bulmaya. Şartlar ne olursa olsun futbol bizim  işimiz, sbugüne kadar sahanın içinde de dışında da ağlama sızlama yapmadık.Yapmayız da…”

– Kazım sizle birlikte iyi bir performans yakaladı. Siz onun performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
“Estonya zaten şu anda bizim milli takımımızın ayarında bir takım değil. Her zaman üstün bir takımımız var. Ümit ediyorum Kazakistan’ı da yeneriz. Ama bizim takımımız iyi bir takım. Son yıllardaki başarıları da ortada dolayısıyla ben de gittim bir devre seyrettim oldukça iyiydiler. Kazım’ın da gol atmasına çok sevindim zaten gole de yakın oynuyor. Özellikle de içeriye girdiğinde -ki etkisini hep söylüyorum zaten. Memnun oldum ayrıca hepsinden. Özellikle de milli takımımıza oyuncularımızı en hazır şekilde göndermek zorundayız diye düşünüyorum.”

– Hocam Baros ile ilgili bir kararınız var mı?
“Baros’la ilgili bir oyuncumuzu yeni transfer gibi kazanmanın mutluluğu içersindeyiz. Umut ediyoruz ki o da böyle devam eder. Memnunuz. Gol atan golcü olan oynayan bir Baros’a tabii ki her zaman ihtiyacımız var. Ben onun şu anki gidişatından memnunum

Yazan : dogukan10 Kategori : Spor, Spor Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git