Genelkurmay avukatı kesti

Devlet, darbe sanığı askerlerin avukat parasını artık ödemeyecek

 

ERGENEKON, Balyoz, Islak İmza, Amirallere Suikast, Kafes Eylem Planı davaları ve son olarak 28 Şubat soruşturmasının tutuklu muvazzaf sanıklarına Milli Savunma Bakanlığı’ndan kötü haber geldi. Yönetmelik değişikliğine giden bakanlık, bundan böyle bu davalarda yargılanan askerlerin avukatlık paralarını ödemeyecek.

Milli Savunma Bakanlığı, 20 yıldır yürürlükte bulunan “Sanık Askerlerin Avukat Ücretleri”ne ilişkin yönetmelikte avukatlık ücretlerinin ödeneceği davaların kapsamını daralttı. Yönetmelik değişikliği dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Eski yönetmelik, haklarında kamu davası açılan askerlerin avukatlık ücretlerinin ödenmesini öngörüyordu. Yönetmeliğe, “Millete ve devlete karşı suçlardan sanık olan asker kişilerin avukatlık ücreti ödenmez” hükmü getirildi. Böylece, devlete karşı suç kapsamında başlatılan Balyoz davası ve 28 Şubat soruşturmasının tutuklu muvazzaf sanıklarının avukat paraları kendi ceplerinden ödenecek.

SANDIK KURULMUŞTU
Ergenekon, Poyrazköy, Amirallere Suikast, Kafes davalarının sürdüğü 2010 yılında TSK Hukuki Yardım Sandığı kurularak, sanıkların avukatlık ücretleri için personelden para toplanılmasına başlanmıştı. Özel Yetkili Erzurum Savcılığı da ihbar üzerine zorla para toplatıldığı gerekçesiyle sandık kurulumuyla ilgili soruşturma başlatmıştı. Yönetmelikle, “kaçakçılık, rüşvet, ihtilas, irtikap, zimmet, hırsızlık, dolandırıcılık, iha le le re fesat karıştırmak” gibi yüz kızartıcı suçlar ve takibi şikâyete bağlı suçlardan sanık olan asker kişilerin avukatlık ücretleri de ödenmeyecek.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Çalışma Hayatı, Genel, Haberler, Siyaset, TSK

Site Yönetimi Tarafından Bu Film Yorumlara Kapatıldı.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git