Goman Dağları’nda 100 PKK’lı öldürüldü

Goman Dağları’nda güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında 5 gündür süren çatışmanın ayrıntıları ortaya çıkıyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde süren çatışmalarda teröristlerin 8 ay boyunca, İran topraklarındaki Şehidan kampında termal kameralara yakalanmadan şehre nasıl sızacaklarının eğitimini aldıkları ortaya çıktı. Girişimin, PKK’nın Suriye trenine bin

mek telaşı olduğu öne sürüldü. PKK’ya yönelik son yılların en büyük operasyonu havadan ve karadan başladı. Hakkari Şemdinli’de güvenlik güçleri PKK’lılarla 5 gündür çarpışıyor.

Şemdinli’yi ele geçirerek isyan başlatmayı planlayan PKK’ya asker ve polis anında karşılık verdi. PKK’nın Hakkari Şemdinli’ye sızmak ve merkezdeki güvenlik birimlerine saldırarak kamu binalarını ele geçirme planının detayları ortaya çıkıyor. PKK eğer başarılı olabilseydi, hain planını Şemdinli’de hayata geçirecekti. Şehir ele geçirilip kamu binalarına PKK bayrağı asılacaktı. Suriye benzeri bir isyanın fitilinin Şemdinli’den yakılması sağlanacaktı. Akşam gazetesinin haberine göre PKK, bu saldırı için 8 ay boyunca İran toplarında bulunan Şehidan Kampı’nda yüzlerce teröriste, ‘Termal kameralar altında, yakalanmadan şehre nasıl sızılır’ uygulamalı eğitimi verilmiş.

ÇATIŞARAK ÖLECEKSİNİZ
Hain plan 20 gün önce o eğitimlerden kaçarak güvenlik birimlerine teslim olan 2 teröristin ifadeleriyle deşifre oldu. Teröristler, ‘Geçtiğimiz yıl bozgunla sonuçlanan Şemdinli baskınının ikincisini yapacaklar’ diye ifade verince önlemler daha da artırıldı. PKK, bu eğitimlerinde, militanlarına bu saldırının kendilerine için ne kadar önemli olduğu vurgusunu yaparak,’Bu bir başkaldırı. Dönmek yok, çatışarak öleceksiniz’ talimatı vermiş.

100 PKK’LI ÖLDÜRÜLDÜ
Ancak termal kamera eğitimi alan PKK’lılar Şemdinli’ye sızmak isterken karşılarında güvenlik güçlerini buldu. Aralıksız süren dağlık alanlardaki çatışmalarda 2 asker şehit oldu, 10 asker yaralandı. PKK ise ağır kayıplar vermeye devam ediyor. Yoğun çatışmalarda havadan yapılan bombardımanlarla kırsal alanda 100’e yakın PKK’lının öldürüldüğü öğrenildi. Çatışmaların 5 gündür aralıksız sürdüğünü belirten ve PKK’nın Şemdinli ilçe merkezini ele geçirip, TSK ve polisi ‘Ya Suriye’deki gibi kendi şehrini bombalamaya ya da PKK’lılarla sokak sokak çatışmaya girmeye’ zorlayacağını belirten yetkililer, ‘TSK zamanında önlem almasa sivillerin zarar görmesi muhtemel bir plan gerçekleşecekti. PKK bu saldırıyla Suriye trenine binmek istedi. Ama başaramadılar’ dedi.

GOMAN DAĞLARI ATEŞ ALTINDA HAVA
Hava destekli operasyonda Sikorsky helikopterlerle çatışma bölgelerine mühimmat ve asker sevk edilirken, Kobra helikopterler de PKK’lıların kaçış noktalarını ateş altına alıyor. Goman Dağları başta olmak üzere bombalanan çatışma noktalarından dumanlar yükseliyor. Öte yandan yaklaşık 2 bin asker de Şemdinli etrafında konuşlandırıldı. TSK birlikleri heronlar, uçaklar ve helikopterlerin desteğiyle operasyonu genişletti.

SIZMAYA TOP ATEŞLİ ÖNLEM
Öte yandan Goman Dağları’nda güvenlik güçleri ile PKK’lılar arasında çatışmalar yer yer sürerken, sınır birliklerinden de teröristlerin sızma yapabileceği bölgelere top atışları yapılıyor.

TOPLARIN YÖNÜ IRAK SINIRINDA
PKK’nın 9 gün önce Şemdinli’ye sızma girişimi güvenlik güçleri tarafından engellenirken, kırsaldaki çatışmalar da aralıklarla sürüyor. Operasyonları hava destekli olarak sürdürüldüğü bölgede, sınırdaki birliklerde bulunan topların yönü ise Irak sınırına çevrildi. Özellikle PKK’lıların gizlenebileceği bölgeler tank ve toplarla ateş altına alınıyor.

YOĞUN HAREKETLİLİK
Şemdinli’nin sınır birliklerinden önceki gün PKK’lıların Irak’tan sızabileceği bölgelere yoğun şekilde tanklarla atış yapıldı. Tanklardan sınıra doğru yapılan atışlar yaklaşık 30 dakika sürdü. Hakkari, Yüksekova Şemdinli’den de helikopterlerle operasyonun yürütüldüğü bölgelere asker ve muhimmat sevkiyatı yapılıyoR.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler, TSK

Site Yönetimi Tarafından Bu Film Yorumlara Kapatıldı.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git