Helikopter düştü! 12 Türk askeri şehit oldu

Afganistan’da Türk askerlerini taşıyan bir helikopter, başkent Kabil’deki bir evin üstüne düştü.

 

 

Kazada dokuzu subay, ikisi astsubay, biri uzman çavuş 12 Türk askeri şehit olurken, en az iki Afgan sivil hayatını kaybetti. Düşen helikopterin, 2009’da Afganistan’a gönderilen üç Sikorsky’den biri olduğu belirtildi. 

Afganistan’daki helikopter kazasıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri’nden açıklama yapıldı. Açıklamada şöyle denildi:

NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Türkiye’nin komuta ettiği Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimiz 16 Mart 2012 günü yerel saat ile 10.25’te kaza kırım geçirmiştir.

Helikopterde bulunan 12 askeri personelimiz şehit olmuştur.

Olayın meydana geliş nedeni kaza kırım heyeti incelemesi sonucunda açıklığa kavuşacaktır.

Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, silah arkadaşlarına, şehitlerimizin kederli aile ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

Afganistan’ın başkenti Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopter, bir evin üzerine düştü. Helikopterde şehit olanlar arasında 2 binbaşı ve 1 üstteğmen bulunuyor.

RİCCİARDİONE’DAN BAŞSAĞLIĞI

ABD’nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone Afganistan’da Türk askerlerini taşıyan helikopterin düşmesiyle hayatını kaybedenler için bir başsağlığı mesajı yayınladı. Ricciardone, mesajında, “Kabil yakınlarında Türk askerlerini taşıyan helikopterin düştüğünü büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyorum. Afganistan’ın yeniden inşası, barış ve istikrarında önemli rol oynayan Türk askerlerinin ölümü hepimizi derinden etkiledi. ABD adına, kazada yaşamlarını yitiren şehitler ve siviller için en içten başsağlığı dileklerimi sunarım” dedi.

KAZADA 4 AFGAN SİVİL DE ÖLDÜ

Uluslararası haber ajansı Reuters’a açıklama yapan bir Afgan yetkili de, “Helikopter başkent Kabil’in Bagrami bölgesinde bir evin üzerine düştü. Teknik bir problemden dolayı düşen helikopterde Türk askerlerii şehit oldu” dedi. Kazada 4 Afgan sivilin de hayatını kaybettiği belirtiliyor.

‘KAZANIN NEDENİ BELLİ DEĞİL’

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afganistan’da 12 askerin şehit olduğu helikopter kazasının nedeninin tam olarak net olmadığını söyledi.

Başbakan Erdoğan, cuma namazını Keçiören’deki Aksa Camii’nde kıldı. Cuma namazı çıkışı soruları cevaplayan Erdoğan, Afganistan’daki helikopter kazasıyla ilgili olarak, “Subay, astsubay, uzman erbaş olmak üzere 12 kardeşimiz maalesef şehit oldu bir apartmana çakılmak suretiyle. Tabii şu anda nedeni tam olarak net değil. Kendilerine Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine başsağlığı dilerken, tüm milletimizin başı sağ olsun diyorum. Şehadet seviyesinde olan kardeşlerimize makamı ali olsun diyorum. Çarpılan apartmanda da 5-6 kişinin öldüğü bize gelen bilgiler arasında” açıklamalarında bulundu.

‘KAZA GİBİ GÖRÜNÜYOR’ 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 12 askerin şehit olduğu Kabil’deki helikopter kazasıyla ilgili olarak, “Acil iniş sırasında olan bir olay. Nihai değerlendirme yapılacak ama ilk intiba o şekilde” dedi.

Davutoğlu, “Her şeyden önce gerçekten hepimizi üzen vahim bir kaza söz konusu. Helikopter bu sabah 10.25’te düştü. Genelkurmay Başkanımız gerekli açıklamayı yaptılar. Sabahleyin büyükelçimizle oradaki komutanlarımızla temas kurdum. Durumları değerlendirdik. 12 askeri personelimizi maalesef kaybettik. Allah’tan rahmet diliyorum, acımız büyüktür. Tabii bütün Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarımıza da rahmet diliyorum, onlara başsağlığı taziyelerimi sunuyorum. Kazanın oluş nedeniyle ilgili çalışmalar sürüyor. Askeri personelimizle ilgili detaylı bilgiler Genelkurmay Başkanlığımızca bildirilecek. Tekrar Allah rahmet eylesin diyorum” diye konuştu.

Bakan Ahmet Davutoğlu, kazanın oluş biçimiyle ilgili de, “Olayın oluş seyri acil için o aşamada olan bir olay. Ama tabi nihai değerlendirme yapılacak, ilk intiba o verildi. Evet, düştüğü mahal itibariyle biliyorsunuz bir evin üzerine düştü. Helikopter pilotumuz muhtemelen onu kurtarmak için çok ciddi bir çaba sarf etti. Olayın oluş seyri ve düştüğü mahal böyle bir intiba veriyor. Ancak tabi Genelkurmay Başkanımız oradaki yetkililerimiz Kabil’in bütün güvenlik komutası Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeydi. Onların nihai değerlendirmesi sonucunda raporumuzu alacağız” dedi. 

KILIÇDAROĞLU: “ACIMIZ ÇOK BÜYÜKTÜR”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Kabil’de 12 Türk askerinin şehit olmasıyla ilgili, “Acımız çok büyüktür” dedi. Kılıçdaroğlu, askerlere rahmet, ailelerine ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başsağlığı diledi.

Kılıçdaroğlu yaptığı yazılı açıklamada, “NATO’nun Afganistan’da faaliyet gösteren Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (ISAF) çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığı emrinde görev yapan Sikorsky tipi bir helikopterimizin düştüğünü ve Genelkurmay Başkanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre 12 askerimizin şehit olduğunu büyük bir üzüntüyle öğrendim. Acımız çok büyüktür. Afganistan’ın Başkenti Kabil’de şehit düşen 12 askerimize rahmet, ailelerine, silah arkadaşlarına ve Türk Silahlı Kuvvetleri’ne başsağlığı dilerim” dedi. 

TÜRK KOMUTAN OLAY YERİNDE 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Kabil Bölge Komutanı ile büyükelçinin olay yerinde incelemelerde bulunduğunu söyledi. Davutoğlu, “Büyükelçimizle konuştum, maalesef bir helikopterimiz düştü. Kabil bölge komutanımız olay mahalline intikal etti, büyükelçimiz de orada. Tablo netleşince açıklama yapacağız” dedi.

AFGANİSTAN’DA BİN 800 TÜRK ASKERİ VAR

NATO’nun Afganistan’daki misyonu ISAF çerçevesinde bu ülkede bin 800 Türk askeri görev yapıyor. Afganistan’da görev yapan Türk askerleri operasyona katılmayıp, sadece devriye görevi yapıyor. Afganistan’da NATO misyonunun görevi 2014’te son bulacak.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI

Afganistan’ın Bagrami kasabasında helikopter düşmesi sonucu 12 Türk askerinin şehit olduğu kazayı görgü tanıkları anlattı. 

Kabil’e bir buçuk saat uzaklıktaki Bagrami kasabasında teknik bir arıza sonucu bir evin üzerine düşen helikopteri gören kasaba sakinlerinden Cavid Kerimi, “Helikopterin aşağıya düştüğünü gördüm. Büyük bir patlama oldu ve alevlerin yükseldiğini gördüm. Çok korkunçtu” şeklinde konuştu.

Bir başka görgü tanığı Ferid Ensari de “Evde kahvaltı yapıyordum, büyük bir patlama sesi duydum. Evimizin bir kaç camı kırıldı. Dışarı çıktığımda dumanların yükseldiğini gördüm ve helikopterin parçaları her yere savrulmuştu” ifadeleriyle kazayı anlattı.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git