Hükümete 'İsrail' Tepkisi

Türkiye-İsrail ilişkilerine yönelik ortaya çıkan gelişmeler için CHP ve MHP’den ilk değerlendirme geldi.

İsrail’in Mavi Marmara baskınına ilişkin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan raporun New York Times’a sızdırılmasının ardından Türkiye-İsrail ilişkilerine yönelik ortaya çıkan gelişmeler için CHP ve MHP’den ilk değerlendirme geldi.

MHP’DEN SERT TEPKİ

İsrail ile ilişkiler konusunda hükümetin aldığı kararları eleştiren MHP “Bunu güçlü bir B planı olarak görmüyoruz” açıklamasında bulundu.

CHP: AKP’NİN DIŞ POLİTİKADAKİ BAŞARISIZLIĞI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, “BM’nin, Mavi Marmara Raporu’nun bu içerikle çıkmış olması, AKP dış politikasının istenilen sonuçları almakta başarılı olamadığının en son örneğidir. ” dedi.

Loğoğlu, Türkiye ve İsrail’in karşılıklı olarak daha soğukkanlı hareket etmeleri ve ilişkilerini düzeltecek arayışlara devam etmelerinin yerinde olacağını belirtti.

İsrail’e yönelik 5 maddelik alınan yaptırımlar konusunda yazılı bir açıklama yapan Loğoğlu, BM’nin Mavi Marmara Raporu’nun Türkiye’nin özür, tazminat ve Gazze ablukasının kaldırılması talep ve beklentilerini karşılamadığını söyledi. Raporda, Türkiye’den özür dilenmesine ilişkin bir unsur bulunmadığını dile getiren Loğoğlu, “Tazminat konusu, mağdurların ailelerine ödenmek üzere bir tavsiye olarak yer almaktadır. En önemlisi ise BM Raporu, Gazze ablukasının meşru olduğunu ileri sürmektedir. İsrail’in aşırı güç kullanımına ilişkin eleştiriler ise yeni değildir. Raporun bu içerikle çıkmış olması, AKP dış politikasının istenilen sonuçları almakta başarılı olamadığının en son örneğidir. ” diye ifade etti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun, BM Raporu’nun sızdırılması üzerine yaptığı ve Türkiye’nin atacağı adımları ilan eden açıklamasının önemli, ancak iyi okunması gerektiğini ifade eden Loğoğlu, diplomatik temsilciliğin 2. kâtip seviyesine indirilmesinin, Türkiye-İsrail ilişkilerinde daha önce de yaşandığını savundu. Öneminin ise sadece sembolik ve psikolojik olduğunu dile getiren Loğoğlu, şöyle devam etti: “Askeri anlaşmaların iptali ise bunlar uzun süredir zaten işlemediğinden, fazla bir anlamı yoktur. Ekonomik ve ticari ilişkilerden söz edilmemektedir. Öte yandan, Türkiye’nin Gazze ablukasını tanımadığı ve bu hususu BM Uluslararası Adalet Divanı’na götüreceğini belirtmesi, alınacak sonuç belli olmamakla beraber, dikkat çekicidir. ”

“İSRAİL İLİŞKİLERİ YAKIN GELECEKTE YENİ GERGİNLİKLERE SAHNE OLABİLİR”

Davutoğlu’nun açıklamasının en can alıcı noktasının, “Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisinin sağlanması için gerekli her önlem alınacaktır. ” yolundaki sözleri olduğunu dile getiren Davutoğlu, bu ifadenin, Gazze ablukasını tanımadığını belirten bir Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de askeri önlemler de alınabileceği anlamına geliyorsa, bölgede gerginliğin artabileceği, Türk ve İsrail deniz kuvvetlerinin karşı karşıya gelebileceği ihtimalini beraberinde getireceğini ileri sürdü.

Bu yaklaşımın, hangi nedenlerle ve gerekçelerle Türkiye’nin ulusal çıkarları ve güvenliğinin bir gereği olduğunu, Hükümetin kamuoyuna anlatması gerektiğini ifade eden Loğoğlu, şunları ifade etti: “Komşularla sıfır sorun politikasıyla yola çıktığını iddia eden AKP’nin, Türkiye’yi sıcak çatışma eşiğine taşımış olması ihtimali hazin ve kabul edilmezdir. Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun açıklamalarından sonra Türkiye-İsrail ilişkilerinin yakın gelecekte düzelmeyeceği ve yeni gerginliklere sahne olabileceği anlaşılmaktadır.

Bu durumun çok ciddi sonuçları olabilir. Zira Türkiye-İsrail ilişkilerinin önemi ikili planla sınırlı değildir. Bu ilişkinin asıl değeri, bölgenin tamamı bakımından taşıdığı stratejik değerdir. Ortadoğu’ya barış ve istikrarın gelmesi, Arap-İsrail ihtilafının çözümü büyük ölçüde Türkiye’nin rolü ve katkısına bağlıdır. İsrail’le ilişkilerimizin mevcut durumu Türkiye’nin bir arabulucu, kolaylaştırıcı ve uzlaştırıcı rol oynamasını engellemektedir.

Filistin devletinin Birleşmiş Milletler’de tanınması konusunun da gündemde olacağı şu günlerde, Türkiye-İsrail ilişkilerinde olabilecek yeni gerginlikler kritik Ortadoğu bölgesi için yararlı olmayacaktır. Bu nedenle, Türkiye ve İsrail’in karşılıklı olarak daha soğukkanlı hareket etmeleri ve ilişkilerini düzeltecek arayışlara devam etmeleri yerinde olacaktır. “

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git