İki Generali zora sokacak belge

Beş yılı kapsayan “Bilgi Destek Planı” isimli belge ilk olarak dönemin Genelkurmay Başkanı Büyükanıt tarafından onaylandı. Eylem Planı adıyla güncellenen belgeye ise İlker Başbuğ onay verdi.

İrtica İle Mücadele Eylem planı olarak bilinen ve kamu oyunda “Islak İmza”olarak tanımlanan dava ile iddianamesi kabul edilen “İnternet Andıcı” davasına ilişkin önemli ayrıntılara ulaştı. 21’inci duruşması bugün yapılacak “ıslak imza ” davası ile Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ile birlikte 2’si general 22 Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) personeli hakkında yakalama kararı çıkan İnternet Andıcı davasına konu olan iki belgenin 5 yılı kapsayan bir planın ürünü olarak hazırlandığı ortaya çıktı. Planın 2007-2012 tarihlerini kapsadığı belirlendi. 22 Temmuz 2007 seçimleri ile 28 Ağustos 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimleri sonrasında 26 Eylül 2007 tarihinde Genelkurmay Harekat Başkanlığı tarafından hazırlanan “Bilgi Destek Planı”nın dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Ergin Saygun tarafından paraflandığı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt tarafından onaylandığı belirtildi. Plan “Eylem Planı” adıyla Kasım 2008’de güncellenerek Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Hasan Iğsız tarafından paraflandı ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un onayı ile uygulamaya kondu. Her yıl güncellenmesi önerilen planlarda Cumhurbaşkanı, Hükümet ve BDP’nin yanı sıra bazı kurum ve şahıslarla ilişkilerin nasıl olması gerektiğine ilişkin tespit ve öneriler yer alıyor. Kurmay Albay Dursun Çiçek’in altında ıslak imzası bulunduğu Jandarma ve Emniyet kriminal raporları tarafından doğrulanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” ile yine Kurmay Dursun Çiçek’in imzaladığı 2 Nisan 2009 tarihli “İnternet Andıcı” nın bu iki plana uygun olarak hazırladığı belirtildi. Genelkurmay Askeri Savlığı ise hazırladığı iddianamede Hasdal Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dursun Çiçek’in planları kişisel hırs nedeniyle hazırladığını ve TSK’nın komuta kademesini küçük düşürdüğü iddia ederek TSK’dan ihracını istemişti. Kurmay Albay Dursun Çiçek ile birlikte 3’ü tutuklu 10 kişinin yargılandığı “Islak İmza” davasının 21’nci duruşması bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) toplantısı ile aynı saatlerde yapılacak. TSK komuta kademesinin istifasının gölgesinde yapılacak olan Şura’nın başladığı saat 09:30’da, Dursun Çiçek İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak. Duruşmada yeni belgelerin açıklanması bekleniyor. Mahkeme son duruşmada Genelkurmay’dan Bilgi Destek Birimi’nde 2006-2009 tarihlerinde çalışan personelin bildirilmesini talep etmişti. Bu arada 1-4 Ağustos tarihlerinde yapılacak Şura’ya tutuklu Balyoz davası kapsamında Hasdal’da tutuklu bulunan Harp Akademileri Komutanı Org. Bilgin Balanlı katılamayacak. Hakkında yakalama kararı çıkan Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler’in de Şûra’ya katılıp katılmayacağı merak ediliyor. 

SİVİL SİYASET GÖZALTINDA

Plandaki ayrıntılar, sivil siyaset alanının askerlar tarafından nasıl izlendiğine ilişkin ipuçları veriyor:

HÜKÜMET SORUMLU: 22 Temmuz seçimleri Türkiye cumhuriyeti devleti için devletin temel nitelikleri açısından bir dönüm noktasıdır… İrticai faaliyetlerde, tarikat ve dini grupların yürüttüğü çalışmalara ilave olarak, bu faaliyetlere zemin hazırlayan bir çok gelişmenin bizzat iktidar tarafından organize edildiği, bu kapsamda yasal ve idari alt yapının hazırlandığı, uygulamanın ise hem merkezi yönetim, hem de yerel yönetimler tarafından kapsamlı bir şekilde yürütüldüğü görülmektedir.

CEMAATLERE ÜSTÜ KAPALI ATIF: Ülkenin geleceğinde etkili olabilmenin ancak eğitimle mümkün olduğunu bilen irticai gruplar; bir yandan laik eğitime alternatif eğitim sistemi yaratma faaliyetlerine devam ederken, diğer yandan mevcut eğitim kurumlarını kendi anlayışlarına göre yönlendirmek ve kadrolaşmak için çalışmalarını gittikçe yoğunlaştırmaktadır.

İNTERNETİN KULLANIMI: Kamuoyunda gündeme gelen konularda TSK’nın görüşleri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, gündemin yönlendirilmesi ve hedef kitlelerin millî sorunlar hakkında bilgilendirilmesi maksadıyla İnternet ortamının daha etkin bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.

TSK’NIN GÜL’E KARŞI ÇIKMA DESTEĞİ YOK: Başbakan’a yapılan bütün telkinlere rağmenAbdullah Gülcumhurbaşkanı seçilmiştir. TSK’nın TBMM tarafından kurallara uygun olarak seçilmiş ve gerçek niyeti bu olmasa da, devletin anayasada belirlenmiş olan temel niteliklerine sahip çıkacağını açıkça deklere etmiş bir Cumhurbaşkanı’na karşı çıkmak için geçerli bir gerekçesi ve desteği bulunmamaktadır.

KÖŞK’ÜN İCRAATLARINA BAKILACAK: Devlet sisteminin işlemesine, devlet terbiyemiz gereği, mani olmamak gerektiği düşünülmektedir. ancak seçim sonrasının seçimden daha fazla önem arz ettiği açıktır. kriz veya gerginlik yaşanıp yaşanmayacağını Cumhurbaşkanının ve hükümetin davranışları belirleyecektir.

GÜL’E TÜRBAN ELEŞTİRİSİ: Cumhurbaşkanı, türban ve diğer hassas konularda başlangıçta dikkatli davranmış ise de yavaş yavaş türbanın davetler, karşılama, uğurlama törenleri vs. ile resmi mahaller ile günlük yaşama girmeye başladığı görülmektedir.

DTP’YE TAVIR ALINACAK: DTP’nin TBMM’ye girmesi, Türkiye demokrasisi için bir talihsizliktir. DTP’nin TSK tarafından herhangi bir şekilde muhatap alınmayacağı kamuoyuna açıkça ilan edilecektir.

SİYASİ GELİŞMELERE ETKİLEME İMKÂNI ARAŞTIRILACAK: TSK’nın halihazırda siyasi gelişmeleri etkileme veya yönlendirme imkanının ne olduğu, daha doğrusu, bu imkanın kalıp kalmadığının belirlenmesi de önem taşımaktadır. TSK’nın işbirliği yapabileceği kurum ve kuruluşlar azalmaktadır.

DÖRT YILDIZLI PLANIN TESPİT VE İCRAATLARI

Planda Cumhurbaşkanı, Hükümet ve BDP’nin yanı sıra bazı kurum ve şahıslara ilişkin tespitler ve bu tespitler ışığında hayata geçirilen uygulamalar şu şekilde yer alıyor:

TESPİT:AK Partiirticaya destek çıkıyor

İCRA: Dursun Çiçek’in imzası bulunan AK Parti ve Gülen’i bitirme amaçlı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” hazırlandı

TESPİT: Cemaat ve tarikatlar eğitimi kullanıyor

İCRA: Dursun Çiçek’in imzası bulunan AK Parti ve Gülen’i bitirme amaçlı “İrtica ile Mücadele Eylem Planı” hazırlandı

TESPİT: İnternet faaliyetleri etkili bir şekilde kullanılmalı

İCRA: Altında Dursun Çiçek’in de imzası bulunan İnternet Andıcı hazırlandı

TESPİT:DTPmuhatap alınmamalı

İCRA: Komutanlar DTP’nin Meclis’te grup kurması nedeniyle 1 Ekim 2007 tarihinde TBMM açılış törenine katılmadı. Yapılan her açıklamada BDP’nin terör örgütü PKK ile birlikte hareket ettiği belirtildi.

TESPİT: Cumhurbaşkanı Gül ile ilişkileri icraatları belirlemeli

İCRA: Cumhurbaşkanı Gül ve eşinin karşılama ve uğurlama törenlerine ayar verildi, eşli karşılama ve uğurlamalarda ilgili komutan Hayrunnisa Gül’e selam vermedi, elini sıkmadı. Çankaya Köşkü’nde yapılan29 Ekimresepsiyonlarına eşsiz davetlerine katılım oldu. Ancak Gül’ün 29 Ekim 2010 tarihinde yine eşli davete dönmesi üzerine komuta kademesi resepsiyona gitmedi.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git