İnkar yasasına karşı imzalar tamam

Fransa’da 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için Anayasa Konseyi’ne başvuru yapıldı.

 

 

 

Fransız Senatör Jacques Mezard’ın öncülüğüyle başlayan girişim sonuç verdi, gerekli imzalar toplandı. Geçen hafta Fransa Senatosu’nun onayladığı, 1915 olaylarına dair Ermeni iddialarının reddini suç sayan yasanın iptali için bugün Fransa Anayasa Konseyi’ne başvuru yapıldı. 

HEM MECLİSTEN HEM SENATODAN İMZA GELDİ
Senatoda Jacques Mezard’ın öncülüğüyle başlayan girişim sonucu toplam 72 üyenin imzası toplanırken, mecliste iktidardaki Halk Hareketi Birliği üyesi Michel Diefenbacher girişiminde de 65 imzaya ulaşıldı. Yasanın anayasaya aykırılık başvurusu için 60 senatör veya 60 milletvekilinin imzası gerekiyordu. Bunun yanında meclis ve senato başkanlarının yanı sıra cumhurbaşkanının da tekbaşlarına başvurması yeterli olabiliyor.

Gelen bilgilere göre bilgilere göre, gerek senato, gerek mecliste toplanan imzalara, küçük partilerin dışında, iktidar partisi ve ana muhalefetteki Sosyalist üyelerin de bir kısmı imza attı.

“ANAYASA VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE AYKIRI”
Senatonun kanunlar komisyonu da ”Fransız anayasasına ifade ve düşünce özgürlüğüne, araştırma özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasaya karşı çıkmıştı. Milletveki ve senatörler, Fransız anayasasının 33. maddesine ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğu gerekçesiyle yasanın iptalini istedi.

1 AY İÇİNDE SONUÇLANACAK
Anayasa Konseyi bir ay içinde iptal başvurusunu değerlendirerek karara bağlayacak.

YASA HAPİS VE 45 BİN EURO PARA CEZASI GETİRYOR
Yasanın geçen hafta Senato’da onaylanmasının ardından Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, 15 gün içinde yasayı imzalayacağını söylemişti. Yasa, “Fransa’nın kanunla tanıdığı bütün soykırımların inkârının suç sayılmasını” ve Fransız mahkemeleri’nin, suçlanan kişilere bir yıl hapis ile 45 bin euroya kadar ceza isteyebilmesini öngörüyor

Fransa, meclis kararıyla sadece Yahudi Soykırımı’nı ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyor. Yasa,

ERDOĞAN: ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM
İptal başvurusunu değerlendiren Başbakan Erdoğan “en kalbi şükranlarımı ifade ediyorum. Umarım süreç Fransa’nın değerleri ile uyumlu hale gelir.” şeklinde konuştu. 

 

 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git