İnternet Filtresi Test Yayınına Başlıyor

Tartışmalara neden olan internette filtre uygulaması bugün test yayınına başlıyor. Kullanıcılar “aile” ya da “çocuk” profilini seçebilecek. Hizmetten yaralanmak istemeyenlerin mevcut durumu ise devam edecek.

Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Güvenli İnternet Hizmeti” adını verdiği filtreleme uygulamasının test yayını bugün başlıyor.Kamuoyunda tartışmalara ve protestolara neden olan uygulama tercihe bağlı olacak. İnternet servis sağlayıcıları, bu hizmeti tercih eden abonelere, ”çocuk” ve ”aile” profili olmak üzere iki farklı profil şeklinde sunacak.

Aboneler, buna yönelik taleplerini hizmet aldığı işletmeciye abonelik sözleşmesinin imzalanması sırasında, çağrı merkezi veya internet sitesi aracılığıyla bildirebilecek ve bu hizmeti ücretsiz sunacak.

İnternet servis sağlayıcıları tarafından abonelere verilecek kullanıcı adı ve şifre ile Profil Düzenleme İnternet Sayfası’ndan profiller arasında geçiş yapılabilecek veya ”hizmet” devre dışı bırakılabilecek.Profilleri nedeniyle engellenen internet sitelerine erişmek isteyen aboneler, işletmeciler tarafından tasarlanacak olan Uyarıcı ve Bilgilendirici İnternet Sayfası’na yönlendirilecek.

Güvenli İnternet Hizmetinin kapsamında engellenen internet sitelerinin listelerinin oluşturulmasına ilişkin kriterler, Güvenli İnternet Hizmeti Çalışma Kurulu tarafından tespit edilecek.

SİTELERİN KADERİ 11 KİŞİNİN ELİNDE

Kurul, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı koordinasyonunda 11 üyeden oluşacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından 3, İnternet Kurulundan 2, BTK’dan 2 ve psikoloji, pedagoji, sosyoloji ile diğer ilişkili alanlarda uzmanlığı olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından teklif edilecek 8 kişi arasından BTK tarafından seçilecek 4 üyeden oluşacak kurul, tespit ettiği ilkeler çerçevesinde engellenen sitelerin listelerini belirleyecek.

Kullanıcılar ve internet site sahipleri, internet sitelerinin uygulama kapsamında olup olmadığının değerlendirilmesi için BTK’ya başvuru yapabilecek ve itiraz edebilecek.

İnternet servis sağlayıcıları geliştirdikleri yazılım ve donanım çözümlerini yedekli olarak kuracak.

ÜÇ AY SONRA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

İşletmeciler, gerekli tüm altyapı ve uygulama çalışmalarını test süreci başlamadan önce hazır hale getirecek.

Test süreci, işletmeciler ile BTK arasında bugünden itibaren 22 Kasım kadar gerçekleştirilecek. Hizmet, 22 Kasım’dan itibaren sunulmaya başlayacak

Yazan : dogukan10 Kategori : Bilgisayar ve İnternet

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git