İran Ordusu, Irak'a girdi

İran Ordusunun, İran-Irak sınırında PKK’nın kolu olan PJAK’a karşı binlerce asker ile başlattığı operasyonda, yaklaşık 4 kilometre Irak topraklarına girdiği iddia edildi.

 

İran Ordusunun, İran-Irak sınırında PKK’nın kolu olan PJAK’a karşı binlerce asker ile başlattığı operasyonda, yaklaşık 4 kilometre Irak topraklarına girdiği iddia edildi.

Irak’ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetiminin resmi ve yerel kaynakları, İran ordusunun 10 gün önce PKK’nın İran’da faliyet gösteren kolu PJAK’a karşı binlerce asker ile İran-Irak sınırında başlattığı askeri operasyonunun devam ettiğini bildirdi. Operasyon kapsamında İran ordusunun yaklaşık 4 kilometre Irak topraklarına girdiğini belirtildi. İran-Irak sınırında bulunan Çoman ilçesinin Kaymakamı Abdulwahit Giwayi, İran ordusunun Irak topraklarında yaklaşık 4 kilometre ilerlediğini ve top atışlarını sürdürdüğünü söyledi. Kaymakam Giwayi, İran askerlerinin operasyon kapsamında 2 Irak vatandaşını da gözaltına aldığını ve Kandil dağı ile eteklerindeki yaylalara yönelik bombardımanının sürdüğünü söyledi. İran ordusunun operasyonu, Çoman, Hacıümnran, Pişdere, Kutaman, Berdenaz, Serdeşt, Şilo ve Deşta Wezne bölgelerinde devam ederken, Pişdere kırsalındaki operasyonda, 2 çobanın yaralandığı ve Kaladize hastanesinde tedavi altırna alındığı belirtildi. Bölgesel Kürt yönetiminin, İran ordusunun Irak topraklarında devam eden operasyon ve bombardımanın durması için merkezi Bağdat hükümetinden girişimde bulunmalarını istediği öğrenildi.

“Bir albay ve beş asker hayatını kaybetti”

İran’ın, terör örgütü PJAK’a yönelik operasyonunda askeri aracın mayına çarpması sonucu hayatını kaybeden komutanın Albay rütbesinde olduğu bildirildi.

Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, İran-Irak sınırına yakın Serdeşt kenti bölgesinde teröristlere yönelik operasyonlarda askeri bir aracın mayına çarpması sonucu altı askerin hayatını kaybettiği belirtildi.

“Olayda, Albay Asımi ve diğer beş asker şehit oldu” ifadesinin kullanıldığı açıklamada, bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlamak için teröristlere karşı mücadelenin süreceği kaydedildi.

İsimleri açıklanan askerler için yarın Kum kentinde cenaze töreni düzenleneceği ifade edildi.

Fars Haber Ajansı, PJAK’lı teröristlere karşı operasyonlarda ölen rütbeli askerin Tuğgeneral olduğunu duyurmuştu.

Devrim Muhafızlarının bölgede bir haftadır süren operasyonlarında PAJK’a ait çok sayıda kamp ve mevzi ele geçirildi, onlarca terörist de etkisiz hale getirildi.

Devrim Muhafızları Kara Kuvvetleri Komutanlığı, bölgenin teröristlerden tamamen temizlenene kadar operasyonların süreceğini açıklamıştı.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

fısıltım_23 22 Temmuz 2011


kaşınıyorlarsa gömeceksin ama inan türk topraklarına bile deyil pislik çukurlarına gömecen bu adileri

olumune_sevdam 23 Temmuz 2011


bunları o pislik çukurları bile kabul etmez abi 🙂

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git