İran'dan Türkiye'ye "üstü kapalı tehdit"

New York Post gazetesi, Tehran’ın “üst kapalı biçimde Türkiye’yi tehdit ettiği”ni öne sürdü.

 

İran’ın dini lideri Hamenei’nin görüşlerini yansıtan Kayhan gazetesinin başyazısındaki “Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak” ifadelerine dikkat çekti.

Suriye rejiminin yıkılmaması için yoğun çaba harcanan İran’ın Türkiye’yi “üstü kapalı tehdit ettiği” yorumları yapılıyor.

New York Post gazetesi, İranlı Kayhan gazetesinin kullandığı “Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak” ifadelerine vurgu yaptı.

New York Post gazetesinin tanınmış yazarı İran doğumlu Ortadoğu uzmanı Amir Taheri, “Suriye: Türkiye İran’a Karşı” başlığını kullandığı köşe yazısında Suriye ayaklanmasının “iki bölgesel rakip Türkiye ve İran arasında bir güc mücadelesine” yol açtığı yorumunu yaptı.

Türkiye’nin bir süre tereddüt gösterdikten sonra Esad rejiminin daha fazla yürüyemeceği kararını vermiş gibi göründüğünü kaydeden Taheri, Türkiye’nin, Suriye muhaliflerinin toplantılarına evsahipliğini yaptığını, petrol ve gaz ithalatına ambargo dahil, AB’nin yeni yaptırımlara “destek” ifade ettiğini belirtti.

Suriye’deki “25 milyar dolarlık yatırımları”yla Türkiye’nin elinde bazı kozların olduğunu belirten Taheri, Türkiye’nin, şirketlerinden Suriye’ye yeni sermaye enjekte etmemelerini istediğini de öne sürdü.

“TÜRK POZİSYONUNU BAZI BÖLGE GÜÇLERİ DESTEKLİYOR”

Yazıda Esad’ın iktidarı bırakması ve onun yerine de geçici bir yönetimin kurulması yönündeki Türkiye pozisyonunun, başta Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri olmak üzere, bazı bölgesel güçlerce desteklendiği belirtilirken “Avrupa Birliği de, sanki Türkiye’nin Suriye konusunda öncülük etmesini istiyor” denildi.

Buna karşın gazete, “bazı Arap ülkeleri, tarafsız kalıyor çünkü Türkiye’nin geçiş stratejisinin, ABD’nin sağlam desteği olmadan kredibilitesinin bulunmadığına inanıyorlar” diye yazdı.

İRANLI GAZETEDEN TÜRKİYE UYARISI

Bu plana İran’ın karşı çıktığı vurgulandığı köşe yazısında İran’ın Suriye’ye sağladığı destekle ilgili bazı ayrıntıları verdikten sonra İran’ın, haziran ayına kadar Suriye konusunda tam kararını vermediği gibi göründüğünü ancak şimdi dini lider Ali Hamenei’nin net bir biçimde Esad’ın lehinde ağırlığını koymaya karar verdiği yorumunu yaptı. Yazıda şöyle devam edildi: “Hamenei’nin görüşlerini yansıtan günlük Kayhan gazetesi, bu hafta bir başyazısında ‘Komplocuların Suriye’de başarılı olmasına izin veremeyiz. Suriye’yi hedef alanlar, aslında İran’daki İslam Devrimini hedef alıyor’ dedi. Gazete ayrıca, ‘Türkiye bilmeli ki İslam Cumhuriyeti, Suriye’ye yönelik komploların başarısızlığını sağlamak için elindeki tüm olanakları kullanacak’ uyarısında da bulundu.”

TERÖRÜ YENİDEN HAREKETE GEÇİRME TEHDİDİ

New York Post yazarı, Kayhan gazetesinin “uyarı”sı ile ilgili, “Üstü kapalı tehdit, Tahran’ın, Türkiye’ye karşı mücadele eden terörist grupları yeniden aktif hale getireceğidir. Aslında İran şimdiden Kürt İşçi Partisi’nin (PKK) silahlı unsurlarının hareketlerine koyduğu yasağı şimdiden kaldırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

fsıltım 27 Ağustos 2011


yılarca yaptınız zaten bunu yüze dost arkadan filim fırıldak oldunuz yaradan verir size cezasını bir avuç piç sürüsü deyilmi zaten terör adileri

ToLqa 28 Ağustos 2011


İran müslüman ülke olarak bizim kardeşimiz teröre destek verip bizi tehdit edecğini sanmıyorum ama şayet öyle dine uymayacak düşmanca davranışta bulunursaki müsşüman kardeşimizle savaşmayı Allah esirgesin iran karşılığını alır tarihte olduğu gibi fazlada kaşınmasınlar kardeşce davranarak bölgede müslümanlığı yaymada yardımcı olsunlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git