KCK'nın oyunu DEŞİFRE OLDU

Terör örgütü KCK’nın zanlılara ‘Kürtçe savunma’ baskısı yaptığı ortaya çıktı.

 

İki zanlımahkemede oyunu deşifre etti. S. A., “Türkçe konuşursamavukat savunma yapmayacağını söyledi” dedi. R.A. ise birkaç kelime dışında Kürtçe bilmemesine rağmen karara uyması için baskı yapıldığını açıkladı.

Terör örgütü PKK’nın üst yapılanması KCK’nın, tutuklu yargılanan zanlılaraKürtçe savunma yapmaları için baskı uyguladığı ortaya çıktı. KCK’nın baskısımahkeme tutanaklarına girdi. Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 27 Eylül’de görülen KCK duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı. KCK soruşturmasında tutuklanan şüphelilerden R.B. ve S.A.mahkeme başkanından söz alarak, KCK’nın Kürtçe savunma yapmaları için kendilerine baskı uyguladığını iddia etti.

AVUKATTAN SAVUNMA BASKISI

S.A. duruşmadamahkeme başkanı ve üye hakimler ile Cumhuriyet savcısını şaşırtan şu ifadeleri kullandı: “Bir önceki duruşmadan sonra aynı koğuşta yattığımız diğer tutuklular ile avukat S.K. benimle görüşerek ‘Tüm duruşmalarda Kürtçe konuşacaksın’ dedi. Ben deKürtçe savunma yapmayı kabul etmedim. Böyle deyince avukatmahkemeye girmeyeceğini söyledi. Benimkendimi Türkçe olarak anlatmakta bir derdimyoktur. Bu tavır anlattığımsüreçte gelişti.”

‘KARAR BÖYLE, UYACAKSIN’

S.A’dan sonra söz alan tutuklu sanıklardanR.B. ise şöyle konuştu: “Geçenki duruşmada avukat S.K. ile aynı davada tutuklu yargılandığımız diğer sanıklar ‘Bizim kararımız böyleKürtçe konuşman gerekiyor’ diye baskı yapıncaKürtçe savunmada ısrar ettim. Aslında ‘Nasılsın? İyimisin?’ gibi birkaç kelime dışında çok fazla da Kürtçe bilmiyorum. Ben Kürtçe bilmediğimi, Kürtçe olarak kendimi ifade edemeyeceğimi söylememe rağmen bana kararın böyle olduğunu ifade ettiler. Ben de geçen celsede sorduğunuz sorulara tek bir kelime ile karşılık verdim. Bana Kürtçe savunma hakkı tanısaydınız bile kendimi bu şekilde ifade edemezdim.”

OY BİRLİĞİYLE TAHLİYE

KCK sanıklarının vekilleri, müvekkillerinin karıştığı iddia edilen yasa dışı slogan atılmasını “Müvekkillerin Kürtçe savunma hususunda nasıl ki, iradeleri baskı altına alınmış ise, bulundukları toplum içerisinde de fotoğraftaki kişiler tarafından iradeleri baskı altına alınmıştır” diye açıkladı. Avukatların tahliye talebini değerlendiren mahkeme oybirliği ile sanıkları tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

Can güvenliğimiz kalmadı

S.A. ve R.B. kendilerine yapılan tüm dayatmalara karşın Türkçe savunma yapmayı tercih etti. İki sanığın, “KCK içeride bu konuda bize sürekli baskı uyguluyor. Bu sözlerimizden sonra cezaevine döndüğümüzde bize zarar verebilirler. Can güvenliğimiz sağlanmalı” şeklindeki sözleri tutanağa geçirildi.

AVUKATA SORUŞTURMA

Bu arada Özel Yetkili Van Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği, sanıklaramahkemede Kürtçe savunma yapmaları yönünde baskıda bulunduğu iddia edilen, Van Barosu avukatlarından S. K. hakkında, ‘terör örgütü üyeliği’’ suçundan soruşturma başlattı.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git