Komşudan Erdoğan'a Acil Telefon

Yunanistan Başbakanı Papandreu, Başbakan Erdoğan‘ı arayarak “itidal” çağrısında bulundu.

Yunanistan Başabakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak Doğu Akdeniz’de gerginlikten uzak durulması çağrısında bulundu. İki lider, Ekim sonu ya da Kasım başında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nin Ankara’da toplanmasına karar verdi.

Yunanistan Hükümeti Sözcüsü İliyas Mosialos, iki lider arasındaki görüşmenin, ülkedeki ekonomik krize bağlı yoğun gündem sebebiyle BM’nin New York’ta gerçekleşen genel kurul toplantısına katılamayan Papandreu’nun Erdoğan ile burada programlanmış görüşmesi yerine geçtiğini vurguladı.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, “Güvenlik konuları bakımından Doğu Akdeniz’de itidal ve sükunet olmalı. Egemen bir devlet olarak Kıbrıs (Rumlar), ne yapması gerektiğine karar verme hakkına sahiptir. Bölgede problem çıkaracak tek taraflı eylemlerden kaçınmak gerekir.” dedi.

Kıbrıs’ta devam eden müzakere sürecinin de ele alındığı görüşmede, çözüm için yapıcı ve kesintisiz görüşmelerin devam etmesinin şart olduğuna da dikkat çekildi.

Türk ve Yunan başbakanlar, ikili ilişkileri de değerlendirme fırsatı buldu. Bu bağlamda Mayıs 2010 tarihinde ilki Atina’da yapılan Yüksek Düzeyli İşbirliği Konsey toplantısının önemine değinen liderler, ikinci toplantının Ankara’da Ekim sonu ya da Kasım başında yapılması konusunda mutabakat sağladıkları ifade edildi.

“Biz her zaman Türkiye Cumhuriyeti ile fonksiyonel bir ilişki arıyoruz. Umarız Ekim sonu Kasım başında şartlar, Türkiye’ye gitmek için planlarımızı yapmaya izin verir.” diyerek Doğu Akdeniz’deki duruma göre Türkiye ziyaretinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine karar vereceklerini ima etti.

Erdoğan ve Papandreu, iki ülke arasındaki ekonomik, ticari, turizm ve sağlık konularını da konuşma fırsatı buldu.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git