Libya'da Kaddafi Dönemi Bitti..

Libya’da aylardır devam eden çatışmaların ardından isyancılar dün gece başkent Trablus’a ulaştı

Beklentilerin aksine, isyancılar, Kaddafi yanlılarından hiçbir direniş görmeden başkente geldi. Muammer Kaddafi’nin üç oğlu gözaltında. Yeşil Meydan’da zafer kutlaması yapan muhalifler, sevinçlerinden toprağı öptü. Kaddafi’nin nerede olduğuyla ilgili çok sayıda spekülasyonlar dolaşıyor.

KENTİN YÜZDE 95’İ MUHALİFLERİN ELİNDE

Libyalı muhalifler, 6 ay kadar süren iç savaşın ardından Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçlerin denetimindeki başkent Trablus’a girerek kentin yüzde 95’inin denetimini ele geçirdi. Libyalı muhaliflerin sözcüsü Kaddafi’nin Cumhurbaşkanlığı Sarayı koruma görevlilerinin silahlarını teslim ettiğini kaydetti.

RADYO BİNASI ELE GEÇİRİLDİ

Libya’da muhaliflerin Devlet Radyo binasını ele geçirdiği bildirildi. El Cezire televizyonundan alınan bilgiye göre, Libya’da muhalifler başkent Trablus’daki Devlet Radyo binasının kontrolünü ele geçirdi.

OĞULLARI YAKALANDI

Libyalı muhaliflerin kurduğu Ulusal Geçiş Konseyi’nin Koordinatörü Adil Dabbeçi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, Libya lideri Kaddafi’nin küçük oğlu Seyfülislam’ın ele geçirildiğini, Kaddafi’nin büyük oğlu Muhammed El Kaddafi’nin de muhalif güçlere teslim olduğunu söyledi.

Dabbeçi, Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin insanlığa karşı suç işledikleri iddiasıyla Muammer Kaddafi ile birlikte yargılamak istediği Seyfülislam’ın mahkemeye teslim edilmesi gerektiğini bildirdi.

YEŞİL MEYDANDA ZAFER KUTLAMALARI

Kentteki muhalif güçlere karşı direnişin büyük oranda azalması üzerine muhalif güçler ve kendilerini destekleyen Libyalılar, Yeşil Meydan’da kutlamalar yaptı.

TOPRAĞI ÖPTÜLER

Yeşil Meydan’ın yakınında, gençlerin Kaddafi hükümetine ait yeşil bayrakları yakarak kendi bayraklarını kaldırdıkları, bazı Libyalılarınsa ”kutsanmış gün” olarak adlandırdıkları bugünde şükran duygularını göstermek için toprağı öptükleri görüldü.

Bu arada pek çok Trabluslunun cep telefonuna muhalif güçlerin yönetiminden gelen ”Allahu Ekber. Muammed Kaddafi’nin çöküşü üzerine Libya halkını kutluyoruz’‘ yazılı mesajlar geldiği belirtildi.

Arap dünyasında en uzun süre iktidarda kalan Kaddafi, büyük petrol kaynaklarına sahip 6 milyon nüfuslu çöl ülkesi Libya’yı genellikle acımasız ve dengesiz bir diktatör olarak yönetti. Bir Pan jumbo jetine 1988’de İskoçya’nın Lockerbie kasabasının üzerinde uçtuğu sırada düzenlenen, 270 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan yıllarca sorumlu tutulan Kaddafi, yıllar sonra sorumluluğunu kabul ederek olayda hayatını kaybedenlerin yakınlarına 10’ar milyona kadar varan tazminatlar ödedi.

KADDAFİ’NİN TEHDİTLERİ İŞE YARAMADI

Tazminat ödemesinin ardından tekrar uluslararası toplum tarafından benimsenmeye başlayan Kaddafi, 22 Şubat’ta kendi yönetimine karşı başlatılan protesto gösterileri sırasında yaptığı bir televizyon konuşmasında, protestocuları ”santim santim, teker teker, oda oda, ev ev, sokak sokak avlayacağını’‘ söylemiş ve bu konuşmasıyla bir anda halkın öfkesini alevlendirmişti. Kaddafi’nin yaptığı konuşmanın halk üzerinde yarattığı infialden yararlanan Libyalı muhaliflerin, Kaddafi rejimini devirmek amacıyla silahlı mücadele başlatması kolaylaştı

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

YagmuR 23 Ağustos 2011


emeğine sağlık arkadaşım hakkaten sen bu iş için yaratılmışsın başarılarının devamını diliyorum 🙂

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git