Mit'çileri İfadeye Çağıran Savcı görevden alındı

KCK soruşturması çerçevesinde MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ı şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran İstanbul özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya soruşturmadan el çektirildi.

 

 

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Fikret Seçen, MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da ifadeye çağrıldığı soruşturma dosyasının, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Savcısı Sadrettin Sarıkaya’dan alındığını bildirdi.

Seçen, soruşturmanın özel yetkili Cumhuriyet Savcıları Bilal Bayraktar ve Sadrettin Sarıkaya tarafından yürütüldüğünü anımsatarak, dosyanın Sarıkaya’dan alındığını kaydetti. Başsavcıvekili Seçen, soruşturmanın bundan sonra Bilal Bayraktar ile birlikte özel yetkili Cumhuriyet Savcıları İsmail Işık ve Adem Özcan tarafından yürütüleceğini kaydetti.

İLK AÇIKLAMA

Savcı Sarıkaya “Görevden alındığımı televizyondan öğrendim. Başsavcı’nın taktiri, biz görevimizi yaptık” dedi. Savcı Bilal Bayraktar’ın KCK soruşturmadaki görevi ise sürüyor.

BAŞSAVCIYA BİLGİ VERİLMEDİ Mİ?

İş bölümü yönergesine göre, başsavcıya bilgi verilmesi gerekiyor. MİT’çilerin ifadeye çağrılması haberi geldiğinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı ‘benim haberim olmadı’ demişti. Soruşturmanın gizliliğinin ihlal edilmesi ve kritik bilgilerin medyaya yansıması nedeniyle başsavcı yetkisini kullandı ve Savcı Sarıkaya’yı KCK soruşturmasından aldı.

Üç aydır Beşiktaş Adiliyesi’nde

Özel Yetkili Savcı Sarıkaya, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Bilal Bayraktar ile birlikte KCK soruşturmasını yürütüyordu. Savcı Sarıkaya ismi, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, eski Müsteşar Emre Tanre ve eski Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’i ifadeye çağırması ile gündeme geldi. MİT’çilerin ifadeye çağrıldığı, daha sonra 4’ü hakkında yakalama kararı çıkarıldığı süreçte Özel Yetkili Savcı Bilal Bayraktar bir seminere katıldığı için görevli olarak Kolombiya’da bulunuyordu.

Konya’nın Çumra Hâkimliği’nden 2005’de Adalet Müfettişliği’ne atanan Sadrettin Sarıkaya, 2011’de de İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na atandı. Sarıkaya daha sonra özel yetkili savcı olarak Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görevlendirildi. Yaklaşık 3 aydır Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde görev yapan Sarıkaya KCK soruşturmasını yürütüyor.

GÜN GÜN NELER YAŞANDI?

8 Şubat: MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve 4 eski MİT mensubu KCK soruşturmasında ifadeye çağrıldı.

9 Şubat: İfadeye gitmeyen Fidan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan’la görüşme yaptı.

MİT Müsteşarlığı, savcılığa görev ve yetkisizlik itirazında bulundu. MİT’ten savcılığa gönderilen yazıda “Başbakanlık’tan izin alınması gerekir. Söz konusu olaylar görevle ilgilidir” denildi.

10 Şubat: MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na talimat yazıldı. Eski Müsteşar Emre Taner, yardımcısı Afet Güneş ve MİT görevlileri Yaşar Yıldırım ile Hüseyin Kuzuoğlu hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

Hükümet, MİT-yargı arasındaki krizi sonuçlandırmak için harekete geçti. MİT kanunu değişiyor. Savcılar Başbakan’dan izin almadan harekete geçemeyecek.    
 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git