PKK Batman'da kullandığı silahlarla…

BATMAN’da pazartesi gecesi Komiser Yardımcısı Adem İlkkılıç’ın şehit olduğu, köy ziyaretinden dönen Doru Ailesi fertlerinden 8 aylık hamile Mizgin Doru ve kızı Sultan ile gözlerini dünyaya öksüz olarak açan adı konulmamış bebeğin öldüğü, Talat Doru ile kız Şeyma’nın da yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin kullandığı silahın balistik incelemeleri tamamlandı.

8 AYLIK HAMİLE MİZGİN DORU İLE KIZI SULTAN’IN, PKK KURŞUNUYLA ÖLDÜRÜLDÜĞÜ BALİSTİK İNCELEMEYLE KESİNLEŞTİ
BATMAN’da pazartesi gecesi Komiser Yardımcısı Adem İlkkılıç’ın şehit olduğu, köy ziyaretinden dönen Doru Ailesi fertlerinden 8 aylık hamile Mizgin Doru ve kızı Sultan ile gözlerini dünyaya öksüz olarak açan adı konulmamış bebeğin öldüğü, Talat Doru ile kız Şeyma’nın da yaralandığı saldırıyı gerçekleştiren PKK’lı teröristlerin kullandığı silahın balistik incelemeleri tamamlandı. Silahların daha önce de Kozluk Kaykamlığı’na düzenlenen saldırıda da kullandığı belirlendi. Teröristlerle birlikte öldürülen ve inşaat işçisi olduğu belirtilen Fethullah Tokay’ın parmak izlerinin saldırıda kullanılan araçta bulunduğu açıklandı.

Gasp ettikleri beyaz renkli otomobille pazartesi gecesi Batman’a gelen 3 PKK’lı, eylem yapmaya gittikleri Bahçelievler Mahallesi, Aydın Konak Kavşağı’nda önlem alan polise ve yoldan geçen sivil otomobile ateş açtı. PKK’lıların Komiser Yardımcısı Adem İlkkılıç’ın şehit olduğu, yoldan geçen ve içinde bulunan 8 aylık hamile Mizgin Doru ile kızı Sultan ve ölen annesinin karnından sezaryenle alındıktan 1 gün sonra adı konmadan bebeğin öldüğü ve baba Talat Doru ile kızı Şeyma’nın yaralandığı saldırıda kullandığı Kalaşnikof silahların balistik incelemeleri tamamlandı.

Batman Valiliği’nden yapılan açıklamada silahların Diyarbakır Bölge Kriminal Polis Laboratuvarı’na gönderildığı ve deliller üzerinde incele yapıldığı belirtildi. Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklada şöyle denildi:

– “Olay yerinde sivil vatandaşların öldürüldüğü araç içerisinde elde edilen çekirdeklerin yapılan balistik incelemesinde bu çekirdeklerin çatışmada ölü olarak ele geçen teröristlerden 1977  525032- 31363 seri numaralı Kalaşnikof marka silahtan atıldığı

-Teröristlerin ölü olarak ele geçirildiği, inşaatta ele geçirilen 1972  T5523-308788 seri numaralı Rus yapımı Kalaşnikof marka silahın 21.05.2011 günü saat 22.05 sıralarında ilimiz Kozluk İlçe Kaymakamlık konutunun roket ve uzun namlulu silahla taranması olayında da kullanılan silah olduğu;

-Çatışmada ölü olarak ele geçirilen militanların el yüz ve kıyafetlerinden alınan svap örneklerinin kimyasal incelemesinden her üç şahsında polisle girilen çatışmada silah kullandığı;

-Çatışmanın yaşandığı inşaatın yanında bulunan apartman da elde edilen ve 1 vatandaşımızın yaralanmasına sebep olan mermi çekirdeğinin de 1977   25032  -31363 seri numaralı Rus yapımı Kalaşnikof marka silahtan atıldığı tespit edilmiştir.

-Ayrıca bazı çevrelerce işçi olarak takdim edilen Fethullah Tokay isimli örgüt mensubuna ait parmak izinin teröristlerce olay da kullanılan Hyundai marka araçta yapılan incelemede tespit edildiği .

-Şehit olan meslektaşımızın üzerinde elde edilen mermi çekirdeği meslektaşımızın şehit olduğu Ereğli Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan otopside elde edilen gerekli balistik inceleme yapılması amacıyla Diyarbakır Bölge Kriminal Laboratuvarı’na gönderilmiş olup, gelişmeden ayrıca bilgi arz edilecektir”

BAŞSAVCILIK AÇIKLAMASI
Batman Cumhuriyet Başsavcısı Muhammed Emre Ejder, PKK’lı teröristlerin yaptığı saldırıyla ilgili açıklama yaptı. Olay yeri inceleme işlemleri ve sonrasında yapılan araştırma sonucunda yaşamını yitiren ve yaralananların içinde bulunduğu sivil araçta 2 mermi çekirdeğinin bulunduğuna dikkat çeken Başsavcı Ejder’in açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“Asfalt üzerinden çıkan 12 boş kovanın, şüphelilerin ölü olarak ele geçirildikleri yerde bulunan toplam 85 adet boş kovanın, olay yerine yakın binadan çıkan mermi çekirdeğinin şüphelilerin kullandıkları araç içinde bulunan toplam 18 boş kovanın, şüphelilerin olay sırasında kullandıkları ve olaydan sonra muhafaza altına alınan iki kalaşnikof marka uzun namlulu silahtan çıktığı tespit edilmiştir. Ölen ve yaralanan sivil vatandaşlarımızın vücutlarında ise herhangi bir mermi çekirdeği bulunmamıştır. Olay sırasında ölü olarak ele geçirilen ve inşaat işçisi olduğu iddia edilen Fethullah Tokay’ın el ve yüzünden alınan svapların incelenmesi sonucunda atış artıkları tespit edilmiştir. Başsavcılığımızın uygulama gereği görevli adli uzmanı talebi izin veya raporlu olduğu haller dışında klasik otopsi işlemleri, bizzat Başsavcılığımızca yapılmaktadır. İlimizde mevcut imkanlar adli tıp uzmanı tabip görev başında olduğu sürece klasik otopsi işlemi yapmak için yeterli durumdadır. Sözkonusu olayda maktül yakınlarının daha fazla bekletilmemesi ve olayın hızlı bir şekilde aydınlatabilmesi için klasik otopsi işlemi Cumhuriyet Başsavcılığımzca yapılmıştır.”

 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git