Rumlara kıta sahanlığı resti

Rumların sondaj çalışmalarına başlamasının ardından Türkiye ve KKTC kıta sahanlığı antlaşması imzaladı.

 

12. parseldeki ilk çalışmalar tamamlandı. 80 metrede ilk boru yerleştirildi.

Kıbrıs Rum kesiminin sondaj faaliyetlerine başlandığını açıklanması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu arasında dün New York’ta Kıta Sahanlığı Sınırlama Anlaşması imzalandı. Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada söz konusu anlaşmanın “Türkiye ile KKTC’nin Akdeniz’deki kıta sahanlıklarının bir bölümünü, uluslararası hukuka uygun olarak ve hakça ilkeler dikkate alınarak belirlenen 27 coğrafi koordinatın birleştirilmesiyle elde edildiğini” kaydetti. Anlaşmalar, iki ülkenin meclislerinde onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek ve TPOA’ya arama çalışmaları için ruhsat verilecek.

Rumlarla iş yapana vize yok
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan anlaşmanın imzalanmasının ardından  “İkazlarımıza rağmen Rum yönetimi,  sözde 12. ruhsat sahasına bir sondaj platformu intikal ettirerek, 19 Eylül 2011 tarihinde doğalgaz sondaj çalışmalarına başlamıştır. Rumların bu sorumsuz, tahrikkar ve tek yanlı adımını protesto ediyoruz. Rumlar ile iş yapan ve yapacak uluslararası petrol ve doğalgaz şirketlerini de uyarmak istiyoruz. Bu şirketlerin, Türkiye’deki enerji projelerine alınmaması ve bunlara bir takım müeyyideler uygulanması konusunda çalışma başlamıştır” dedi.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git