Rumlardan ortalığı karıştıracak iddia

Kıbrıslı Rumlar, Kıbrıs müzakerelerinde 1 Temmuz’a kadar sonuç çıkmaması ve Kıbrıs Rum Kesimi’nin AB Dönem Başkanlığı’nı devralması halinde Türk tarafının bu tarihten sonra uygulamaya koyacağı “B planı”nı konuşuyor.

 

Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas başkanlığında toplanan “Gayriresmi Siyasi Liderler Toplantısı”nda, Türk tarafının 1 Temmuz sonrasına ilişkin planları ele alındı. Rum kesiminin en etkin gazetelerinden Politis de, Türk tarafının B planı kapsamının içeriğine ilişkin atacağını iddia ettiği adımları sıraladı. Türkiye’nin Kıbrıs Rum Kesimi’nin 1 Temmuz’da devralacağı AB Dönem Başkanlığı’na “kara çalmak” için “estetik operasyona” hazırlandığı yorumunda bulunan gazeteye göre, Türk tarafının B planı şu adımlardan oluşuyor.

– Türkiye, KKTC’den asker çekip kışlaları kapatacak. Ankara, orduyu yeniden yapılandırma çerçevesinde Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri mensubu sayısını azaltacak. Askeri tesisleri kapatacak.

– Maraş, Kıbrıs Türk yönetimi altında yerleşime açılacak. Rumlar da Maraş’a davet edilecek.

– KKTC’nin özerkliği vurgulanacak. Uluslararası topluma, “KKTC’nin boyunduruk altında değil, kendi yapısı ve mekanizmasıyla özerk olduğu” mesajı verilmeye çalışılacak.

– İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) üyesi ülkelerden KKTC’ye doğrudan uçak seferleri başlayacak.

Gazete, Rum yönetiminin AB Dönem Başkanlığı’nın başlamasıyla Brüksel’in gözünün çok daha fazla Lefkoşa’ya çevrilmiş olacağı bir dönemde, Türk tarafından uluslararası topluma “KKTC’nin boyunduruk altında değil, kendi yapısı ve mekanizmasıyla özerk olduğu” mesajının verilmeye çalışılacağını kaydetti.

DAVUTOĞLU YALANLADI
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ise Politis Gazetesi’nin iddialarını yalanladı. Konuyla ilgili soru üzerine Bakan Davutoğlu, “Bunlar espriyle karşılanacak şeyler, doğru değil” karşılığını verdi.

RUM YÖNETİMİ: MÜCADELEYE HAZIRIZ
Kıbrıs Rum yönetimi sözcüsü Stefanos Stefanu, Rum yönetimi, meclisi ve siyasi partilerinin, “Türk B planı’’ ile mücadele etmek için farklı yönlerde koordineli faaliyette bulunma konusunda hemfikir olduğunu söyledi. Rum radyosunun haberine göre, Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas başkanlığında dün gerçekleşen “Gayriresmi Siyasi Liderler Toplantısı’’nın ardından açıklama yapan Stefanu, Hristofyas’ın siyasi parti liderlerine BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ile cumartesi günü yaptığı telefon görüşmesi çerçevesinde Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere dair bilgi verdiğini ve “Türk B planı’’ ile ilgili parti liderleriyle görüş alışverişi yaptığını kaydetti.

 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler, Siyaset

Site Yönetimi Tarafından Bu Film Yorumlara Kapatıldı.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git