Samsun’da 9 canı boğan ihmaller!

Sel suları Samsun’u yıktı geçti. Mert Irmağı’nın taşması sonucu, dere kenarına inşa edilen TOKİ konutlarında 5 kişi olmak üzere toplam 9 kişi hayatını kaybetti. Ölenlerin 6’sı çocuk. Felaket neden ise ihmaller zinciri

 

Samsun’da salı gecesi fırtınayla birlikte başlayan şiddetli yağış, acı ve ölüm getirdi. Irmaklar taştı, köprüler hasar gördü, yüzlerce binanın alt katlarını su bastı. Yaklaşık 4.5 saat süren, özellikle Canik ve İlkadım ilçelerinde etkili olan yağışta cadde ve sokaklar nehre döndü. Mert Irmağı kenarında bulunan ve 2 yıl önce TOKİ tarafından inşa edilen 2 bin 688 konutluk Kuzey Yıldızı sitesinde evlerin bodrum katları sular altında kaldı.

21 kişi yaralı, 1 kişi kayıp

İki bloğun kapıcı dairesinde dördü çocuk 5 kişi boğularak can verdi. Kurtarma ekiplerinin ve dalgıçların tüm çabasına karşın, alt katları su altında kalan binalarda mahsur kalanlar oldu. Sel suları ve patlayan kanalizasyonlar cadde ve sokakları da kapladı. Samsun  Ordu- Ankara Karayolları sabaha trafiğe kapatıldı. Bu sırada yolda sel sularına kapılan otomobildeki anne ve iki çocuğu da hayatını kaybetti. Bir hurdacının cansız bedeni ise yol kenarında bulundu. Toplam 9 kişi hayatını kaybederken, 21 kişi yaralı, 1 kişi ise kayıp.

FELAKET 4 ADIMDA GELDİ

Sel faciasına, şiddetli yağışın yanı sıra yapılan bir dizi hatalar zinciri neden oldu. Uzun yıllardır görülmeyen şiddetli yağışla birlikte fırtına etkili oldu. İki saatte metrekareye 48.5 kilogram yağış düştü. Suların sürüklediği ağaç dalları ve çöpler, kanalizasyon ve köprüleri tıkadı.

İşte facianın 4 nedeni:

-Kentte yanlış yapılaşma önlenemedi, dere ıslahı yeterince yapılmadı.

-Irmak ve dereler üzerindeki köprüler zamanında yeterince güçlendirilmediği gibi gerekli bakım yapılmadı.

– Sel sularıyla sürüklenen ağaçlar molozlar köprüleri tıkayınca taşkınlar yüzlerce konut ve işyerini bastı.

– Gece yarısı gelen felaket, halkı uykuda yakaladı. Sel suları her tarafı kaplarken elektrikler kesildi. Mahalleler bir anda sel baskınına uğrayınca kurtarma ve tahliye çalışmaları yetersiz kaldı.

TOKİ: Gecekonduları yıkarak faciayı önledik

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), konutların Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin imar yönetmeliği ile yürürlükteki plan ve yönetmeliklere uygun olarak yapıldığı bildirildi. Olayın yaşandığı bölgenin, ilgili belediyelerce onaylı imar planına göre yerleşime açık imarlı konut alanı olduğu hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi: “Daha önce bu alanda 2 bin 500 gecekondu bulunmaktaydı. Kentsel dönüşüm projesi ile mevcut gecekondular yıkıldı, yerine imar yönetmeliğine uygun konutlar inşa edilerek, daha vahim sonuçların önüne geçildi. Bölgede, daha önce DSİ tarafından dere ıslahı ve taşkın kotlarına göre tahkimat duvarları yapılmıştır. Bu bağlamda, yoğun yağış sonucu Yılanlıdere’nin debisinde aşırı akış oluşmuştur. Ayrıca tespitler sonucu, konutlar bölgesine yaklaşık 6 km yukarı mesafede bulunan, eski çöp toplama istasyonu yanındaki bentin aşırı yağmur nedeniyle tahribat görmesinden dolayı, mevcut derede ilave bir akışın oluştuğu anlaşılmıştır. Bu akışın etkisi ile sürüklenen toprak, taş, moloz ve ağaç parçaları Yılanlıdere ile Mert Irmağı’nın birleştiği noktada bulunan köprüyü tıkamış ve bir taşkın meydana getirmiştir.  Ayrıca sel afeti, sadece TOKİ bölgesini değil, Yılanlıdere’nin güzergâhındaki tüm alanları etkilemiştir” denildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ise  ‘’Binalarda gerek afet yönünden gerek imar yönünden gerekse proje yönünden bir hata yok. Bu bir doğal afet. Tabii ki üzüntümüz sonsuz. Allah kayıplarımıza gani gani rahmet eylesin” dedi.

Bırakın çocuklarımı ben kurtarayım

Kuzey Yıldızı TOKİ konutlarında iki bloğun bodrum katındaki kapıcı dairelerini sel suları bastı. 40 yaşındaki Kenan Yazıcı ile oğulları 16 yaşındaki Mücahit ve 9 yaşındaki Bedirhan Yazıcı hayatını kaybetti. Yetkililer baba ve çocukların cesetlerini dairenin giriş kapısının yanında buldu. Eşinden ayrı yaşayan Selma Yazıcı ise acı haberi sabah saatlerinde aldı. Olay yerine koşan acılı anne, ‘Bırakın çocuklarımı kurtarayım’ dile bağırarak daireye girmeye çalıştı. Selma Yazıcı’yı görevliler güçlükle engelledi. İki evladını ve kocasını kaybeden anneyi yakınları sakinleştirmeye çalıştı. Başka bir bloğun apartman görevlisi Recep Yılmaz ve eşi Hüsniye Yılmaz evi basan sel sularından güçlükle kurtulurken, oğulları Abdullah (5) ve Hüseyin Yılmaz (1.5) boğularak can verdi. Küçük kardeşlerin cesetleri dalgıçlar tarafından çıkarıldı. TOKİ konutlarının yaklaşık 1 km uzağında ise hurdacı olduğu öğrenilen Mehmet Yaylacıoğlu’nun cesedine ulaşıldı.

Bütüner ailesi yolda yakalandı

Bir başka facia ise Samsun-Ordu karayolunda yaşandı. Dolum tesisleri mevkisinde otomobilleri ile seyir halindeyken sele yakalanan Bütüner Ailesi’nin 3 ferdi yanlarındaki bir akrabaları hayatını kaybetti. Baba Murat Bütüner’in kullandığı otomobilin sele kapılması sonucu anne Emine Bütüner, 6 yaşındaki Mihra Bütüner ve akrabaları 22 yaşındaki Seher Özkan hayatını kaybetti. Denizde sürüklenen araçta bulunduğu tahmin edilen 9 yaşındaki Berka Bütüner’e ulaşılamadı. Yaşanan felakette Murat Bütüner ise vatandaşlar tarafından yaralı kurtarıldı.

Şehit askerin bebeği son anda kurtuldu

Sel baskınında 15 gün önce toprağa verilen şehit asker Umut Bulut’un (21) evi de sular altında kaldı. Şehidin 9 aylık oğlu Selçuk Yağız Bulut ise ölümden son anda kurtarıldı. Keskin nişancı yardımcısı piyade er Umut Bulut,  iki hafta önce Hakkari’nin Yüksekova ilçesindeki Yeşiltaş Karakolu’na düzenlenen saldırıda 8 arkadaşı ile birlikte şehit olmuştu. Acılı ailenin kiralık olarak yaşadıkları evleri su altında kalarak eşyalarının tamamı kullanılmaz hale gelince, şehit ailesi ortada kaldı. Şehidin babası Mustafa Bulut (59), 15 gün önce oğlunu toprağa vermenin acısını yaşarken, sel felaketi acısının da eklenmesiyle yıkıldıklarını söyledi. Bu arada felaketin ardından Samsun’a yardım yağdı. Türk Kızılay’ı bölgeye 1 TIR dolusu çadır, mutfak seti, gıda, yatak ve battaniye gönderdi. Kimse Yok Mu Derneği ekipleri ise, sel felaketinin yaşandığı bölgede yiyecek dağıtımı yaptı.

Rize için de alarm verildi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 24 saatte Samsun’da 68.4, Çarşamba’da 29.8 mm yağış kaydedildiğini bildirdi. Yağışların, bir hafta boyunca devam etmesinin beklendiği ifade edilerek; meydana gelebilecek sel vetaşkınlara karşı uyarılardı bulundu. Öte yandan Rize için de alarm verildi. Rize’de meydana gelebilecek sel, taşkın vb. ile eğimin yüksek olduğu yerlerde heyelan tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların tedbirli olması istendi.

 

seslisitem,sesli sohbet,sesli chat,vartesmedia,vartes,sanalyakuza

Yazan : sanalyakuza Kategori : Arkadaşlik, Çalışma Hayatı, Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git