Şike Yapanlar Düşsün…

Kimse baskı yapamaz

“TFF Etik Kurulu’nun karar vermekte zorlandığı ve topu mahkemeye atacağı şeklindeki haberler doğru değil. Hayaller kurup kendi hayallerini yazıyorlar”

Federasyon hesap vermez hesap sorar. Görevimiz neyi gerektiriyorsa onu yapacağız. Bütün senaryoları
hazırladık. Her türlü durum üzerine çalışma yaptık”

KARAR YETiŞSE DE YETiŞMESE DE LiGLER 9 EYLüL’DE BAŞLAYACAK
Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Eyüp Can’a çok ses getirecek açıklamalar yaptı. Aydınlar “şike” ve bundan sonrası ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini gidermeye çalışırken, kimseden korkmadıklarını ve çekinmediklerini, olası baskılara ise boyun eğmeyeceklerini ve aynen iade edeceklerini vurguladı.
İşte o röportaj:

İki şapkanız var. Fenerbahçe başkanlığına adınız geçerken federasyon başkanı oldunuz. Fenerbahçelilikle federasyon başkanlığı arasında bir sıkışma yaşıyor musunuz?

Bize de bilgi vermiyorlar
-Şu an Türkiye Futbol Federasyonu’nun başkanıyım. Kimsenin kuşkusu olmasın, görevim neyi gerektiriyorsa onu yapacağım.

Peki ya Fenerbahçeliliğiniz, gönlünüzden geçenler?
-Eyüp bey söylenecek o kadar çok şey var ki ama taraftar şapkamla ilgili ne söylesem polemik konusu olacak. Bu yüzden müsaadenizle konuşmayayım…

‘Kozmik Oda’da 1 haftadır çalışan Etik Kurulu karar vermekte zorlanıyor ‘Topu mahkemeye atacaklar’ deniliyor. Gerçekten bu yönde mi Etik Kurulu’nun ortak kanaati?
-Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Etik Kurulu gece gündüz çalışıyor. Taahhütname verdik. Karar vermeyecekse niye çalışsın. Bize bile içerikle ilgili şu anda bir bilgi vermiyorlar çünkü çalışmalar devam ediyor. Bırakın ortak kanaati bu haberi yapanlar bir tek isim açıklasınlar o zaman. Hayal kurup kendi hayallerini yazıyorlar. Hep futbolun kirliliğinden bahsediliyor. Evet, futbol kirli ama spor medyası kirli değil mi? Futbol temizlenecekse futbol medyasının da temizlenmesi gerekiyor…

Yeni erteleme olmayacak
Futbol Federasyonu kararını ne zaman verecek?
-Lig başlamadan bitirmeyi umut ediyoruz. Bütün çalışmaları buna göre yapıyoruz. Bütün senaryoları hazırladık. Her türlü senaryo üzerine çalıştık. Bizim görevimiz ne karar çıkarsa ona uygun biçimde liglerin işleyişini sağlamak.

Ligler bir kez ertelendi bir daha erteleme olur mu?
-Hayır, ligler her halükârda 9 Eylül’de başlıyor. Karar yetişse de yetişmese de.

Yani karar verilmemiş olsa bile ligler başlayacak diyorsunuz?
-Biz ligler başlamadan kararın çıkmasını, bu tartışmaların artık geride kalmasını temenni ediyoruz ve tüm hazırlığımızı buna göre yapıyoruz. Hiç istemediğimiz halde olur da karar o tarihe yetişmezse bu kez erteleme olmayacak. Ligler her halükârda 9 Eylül’de başlayacak.

UEFA ile temas halindeyiz
Bu ihtimal daha büyük bir karmaşaya yol açmaz mı?
-Yapacak bir şey yok. Etik Kurulu’na “Şu tarihte bitirin” diye baskı yapamayız. Karar hangi gün gelirse gereğini yaparız. Fakat tekrar ediyorum; ligler zamanında başlayacak ve biz o tarihe kadar karar vermeyi, bu tartışmaları geride bırakmayı hedefliyoruz.

Yurt dışında da benzer tartışmalar var. En son Yunanistan’da iki takım düşürüldü. UEFA ile bu kararları konuşuyor musunuz?
-UEFA ile sürekli temas halindeyiz. Birçok ülkede benzer tartışmalar var. Ancak her ülkenin özellikleri farklı, bire bir karşılaştırma yapmak doğru olmaz.

Kulüpler, taraftarlar, siyaset bu süreçte herhangi bir baskı ile karşı karşıya kaldınız mı? -Kimse bize baskı yapamaz, baskıyı aynen iade ederiz. Bundan herkesin emin olmasını istiyorum.

Hiç çekinmeden uygularız

Bu aşamada karar almakta zorluk çekiyor musunuz?
-Elbette zor bir karar ama benim şahsen içim rahat. Biz bu işin içinde yokuz. Yapanlar düşünsün. Federasyon hesap sorulan değil hesap soran makamdır. Yetkili kurullarımız incelemelerini bitirdikten sonra çıkacak karar neyse hiç zorlanmadan uygularız. Bütün ihtimalleri değerlendirdik. 9 Eylül’de bu tartışmaları geride bırakarak liglerin başlaması en büyük hedefimiz.

Futbolda Şiddet Yasası çıkarken eski federasyon yönetimi çok uğraştı. Fakat bugün cezai yaptırımların eylemlerle orantısız olduğu söyleniyor. Şiddet Yasası ya da federasyonunun talimatlarıyla ilgili bir düzenleme gündeminizde mi?
-Eyüp Bey toplumda bir adalet duygusu var, şimdi böyle bir düzenlemeyi gündeme getirsek bu operasyona dönük olarak algılanmaz mı? Bence bu aşamada böyle bir şey doğru olmaz, ilerde değerlendirebiliriz.

DURUMLAR KARIŞIK
Şike soruşturması kapsamında küme düşürülen takımın futbolcusu serbest kalır mı kalmaz mı yönündeki tartışmalar futbol kamuoyunun gündemini daha uzun bir süre meşgul edecek gibi görünüyor. TFF eski yöneticilerinden Avukat Kemal Kapulluoğlu, “Sözleşmesinde özel madde bulunanlar hariç hiçbir futbolcu takımının küme düşmesi durumunda serbest kalamaz” diyerek tartışmalara noktayı koymuş gibi görünmüştü. Ancak Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Spor Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Erkan Küçükgüngör’ün yaptığı açıklamalar kafaları yine karıştırdı. Küçükgüngör, “Kulübün küme düşürülmesi durumunda hem kulüp, hem de futbolcu bakımından haklı fesih sebebi doğar” diyerek şunları söyledi: “Bir sözleşme uyuşmazlığı çıktığı zaman TFF’nin henüz yürürlüğe girmeyen yeni ana statüsüne göre taraflar ya devlet mahkemesine gidecekler ya da ilk derece tahkime başvurabilecekler. Bu mevcuttaki tahkim kurulu değil, ihtiyari tahkim. Bu tahkimde taraflar birer tane hakem tayin edecekler. Sonra iki hakem de bir araya gelip başka bir hakemi tayin edecek ve üçü sözleşme uyuşmazlığına çözüm arayacak. Yabancı futbolcular açısından uyuşmazlık ise FIFA’ya kadar gidebilir

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler, Spor, Spor Haberler

dogukan10 03 Ağustos 2011


Şikeyı Yapanlar dusunsun Guzel Sözdu ama artık bır sonuc cıkmalı bu sıke olaylarından lıg basladı dıyelım ama halen sonuc cıkmazsa sıke olaylarından kaos cıkar ..

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git