Susurluk'un kilit ismine hapis cezası

Susurluk Davasında silahlı çete kurmaktan yargılanan Mehmet Ağar’a Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi 5 yıl hapis cezası verdi.

 

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Susurluk Davası’nın kilit isimlerinden Mehmet Ağar’ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı. Yargıtay Mehmet Ağar’ın cezasını onarsa Ağar, 2 yıl cezaevinde yatacak.

Ağar’ın avukatları cezaya itiraz etti. Ağar ise yaptığı açıklamada “kararın Yargıtay’da düzeleceğine inandığını” söyledi.

Davanın bugün Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki 12. duruşmasında karar çıktı. Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya vareste tutulan sanık Mehmet Ağar’ın avukatları Abdulkadir Toluç ile Abdullah Egeli katıldı. Bir grup Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukat da, 1994’te kaçırılarak öldürülen avukat Faik Candan’ın ailesi adına mahkemeye müdahil olma talebinde bulundu. Mahkeme ÇHD üyesi avukatların bu talebini reddetti.

ÇARKIN TANIK OLARAK DİNLENEMEYECEK

Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderilen, Çarkın’ın Mehmet Ağar hakkında ifade verip vermediği, soruşturma yapılıp yapılmadığı, gizlilik kararı yok ise Çarkın’ın onaylı ifade suretlerinin gönderilmesinin istendiği müzekkereye cevap gönderilmediğini açıkladı.

Savcı Taştan da halen Ankara’daki bazı faili meçhul cinayetlere ilişkin soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Ayhan Çarkın’ın da tanık olarak dinlenilmesini istedi. Mahkeme Başkanı Hasan Şatır, iddia makamının Çarkın’ın tanık olarak dinlenilmesi talebi reddetti.

AĞAR’A 5 YIL HAPİS CEZASI

Mahkeme, Mehmet Ağar’ı, lehine olan 765 sayılı TCK’nın 313/2-3. maddelerinde yer verilen ‘‘cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak” suçundan 4 yıl hapis cezasına mahkum etti, cezayı, silahlı teşekkülün yöneticisi olduğu gerekçesiyle TCK’nın 313/4. maddesine göre, yarı oranında artırarak, 6 yıl hapis cezasına hükmetti. Ağar’ın, duruşmada gözlemlenen hal ve tavırları ile sabıkasız oluşunu dikkate alarak, bu cezayı altıda bir oranında indiren mahkeme, sonuç olarak Ağar’ı 5 yıl hapis cezasına çarptırdı.

Mahkeme, aynı kanunun 31. maddesi uyarınca Ağar’ın, ”müebbeden kamu hizmetlerinden yasaklanmasına” da karar verdi.

AĞAR VİCDANEN RAHATMIŞ!

Mahkeme kararını değerlendiren Ağar ise ‘‘Ben kendimden eminim ve vicdanen rahatım” dedi. Ağar, avukatları Abdulkadir Toluç ve Abdullah Egeli aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

”Mahkeme kararlarında hüküm cümlesi şu sözle başlar, ‘Türk Milleti adına’. Bizim için o sözle başlayan cümlenin nasıl devam ettiği veya edeceği önemli değildir. Bizim aşık olduğumuz, bir ömrü adadığımız o kelimedir. Benden kimse buğz etmemi beklemesin”

YARGILAMA DEVAM EDİYOR

”Deliller ve dosya müktesebatı ile paralellik arz etmeyen bu kararın Yargıtay’da düzeleceğine emin olduğumu belirtir, herkesin devam eden yargı sürecine saygı göstermesini rica ederim”

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git