Türk – Azeri İlişkilerinde İsrail Krizi..

Türkiye ile İsrail arasındaki krizin Türk-Azeri ilişkilerinde de sıkıntıya sebep olduğu öne sürüldü.

Türkiye’nin Bakü’den İsrail ile ilişkileri “gözden geçirmesini istediği”, Azeri hükümetin ise, İsrail ile Türkiye arasındaki yaşanan krize müdahale etmeyeceğini söylediği belirtilirken, Azerbaycan ile İsrail arasındaki büyüyen askeri işbirliğine dikkat çekiliyor.

Bakü Büyükelçisi Husuli Kılıç’ın, “Türkiye ile İsrail arasındaki itilafta Azeri yönetiminden Bakü’yü Ankara’nın yanında olmaya ve İsrail ile ilişkileri gözden geçirmesi”ni istediği kaydediliyor.

Ancak Azerbaycan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü’nün “Türk siyasetleri her zaman Azerbaycan tarafından desteklense de İsrail ile Türkiye arasındaki yaşanan krize Bakü’nün müdahale etmeyeceğini” söylediği kaydediliyor.

“Azerbaycan İSRAİL’İN GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR STRATEJİK VARLIK”

İsrail konusunda Türkiye ile Azerbaycan arasında yaşandığı belirtilen “sıkıntı”, İsrail medyasına da yansıdı.

Yedioth Ahronoth gazetesinin internet sitesi, ABD’deki bir siteye dayanarak İsrail’in Bakü Büyükelçisi Lavon Lotem, “üçüncü tarafların çıkarlarının Kudüs ile Bakü arasındaki ilişkileri etkilemesine izin verilmemesi gerektiği”ni söyledi.

“İSRAİL Azerbaycan’DA İNSANSIZ HAVA ARAÇLARI TESİSİ KURACAK”

Haberde “Azerbaycan, İsrail’in güvenliği ve dışişleri açısından önemli bir stratejik varlık haline geldi. 2010 yılında iki ülke arasındaki ticaret, 2 milyar doları aşarak Azerbaycan-Türkiye ticaretini katladı” denildi. Habere şöyle devam edildi:

“İsrail aynı zamanda Azerbaycan’a askeri ekipman sağlıyor ve ordusunun eğitimine katkıda bulunuyor. İki devlet arasındaki işbirliği çerçevesinde ayrıca İsrailli savunma sanayi şirketi Elbit Systems, kısa bir süre önce eski Sovyet cumhuriyetinde bir büro açtı ve insansız hava araçlarının ortak üretimi için bir tesis kurmayı planlıyor.”

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git