TÜRKİYE 17 AĞUSTOS DEPREMİNDEN 12 SENE GEÇTİ..

17 Ağustos 1999…
12 yıl geçti büyük afetin üzerinden…
O geceden öyle izler kaldı ki yüreklerde, söküp atılamadı geçen yıllar içinde…

Anadolu Ajansı o ‘kıyamet’ gecesinden geride kalanları buldu. Onların hikayelerini verdi.
Yüreğiniz acıyacak diye okumamazlık etmeyin…
2 dakika da olsa siz de o acıyı hissedin…
Hissedin ki gerekli önlemleri alın, alınmasını sağlayın…

2 GÜN ÖLÜLERİN ARASINDA KALDI

İsmi Ülkü Karahan…
O kıyamet gecesinde tüm dünyası yerle bir oldu.
Eşini, oğlunu, annesini ve kardeşini depremde kaybetti.
Enkaz altında tam 48 saat kaldı.
Öldü sanılıp cesetlerin arasına konuldu. 2 gün 3 tane cesedin altında kaldı…
Yaşıyorsa şayet, enkazda yanında olan 5 yaşındaki kızı sayesinde.
…Yaşamak…
12 yıl boyunca kaybettiği eşinin ve oğlunun fotoğrafına bir kez bile bakmadan yaşamak…
Onları rüyalarında gördüğünde sadece mutlu olabilmek…
Bir kızı ile her an kapıya konacak yarım kalmış bir hayatı sürdürmek…
Böyle bir “yaşamak” onunki…

O gece…
Ülkü’nün zihninde öylesine canlı ki…
Enkaz altında kaldığı o 48 saat…

”Ezan sesleriyle zamanı tayin etmeye çalışıyordum. Kızım 5 yaşındaydı. Enkaz altında ağzı, bileğime denk gelmişti. Öleceğimi, kendimden geçeceğimi düşünüyordum. Kızıma, ‘sesim çıkmazsa bileğimi ısır’ dedim. Acısıyla diğer insanlara ses verip, en azından çocuğumun kurtarılabileceğini düşünüyordum. Ama o şekilde ne kadar ayık, ne kadar baygın kaldım hatırlamıyorum. Kızım ara ara ısırması sonucu elimdeki acıyla arada bir kendime geldim. Enkaz altında eşime ve çocuklarıma çok seslendim ama onlardan ses duymadım. Enkazdan sağ olarak çıkan ancak 2 bacağı sakat kalan erkek kardeşim de bizdeydi.”

ÜSTÜMDE CESETLER VARDI

Ülkü’nün enkazdan çıktıktan sonra yaşadıkları daha da korkunç… Kızını hastaneye kaldırmışlar ama onu ölü sanıp hastane bahçesindeki cesetlerin arasına atmışlar.
Hatırlıyor o anları Ülkü…

”Beni öldü zannettikleri için hastane bahçesinde ölülerin arasına attılar. 2 gün burada ölülerle kaldım. Üzerimde 2-3 tane ceset vardı. Ama kendimde değildim. 2 gün sonra ise cenazeler ceset torbalarına konulmaya başlandı. Bu sırada görevlilerden biri benim yaralı bacağıma dokununca hafif bir ses çıkarmışım ve görevliler hemen hastaneye götürmüş. Ondan sonra da 3 ay tedavi oldum. Kızımı bu süre zarfında göremedim. Oğlum ve eşimin öldüğünü ise 3 ay sonra söylediler.”

BAKAMIYORUM…

6 ay hastanede kalmış Ülkü… Eşinin ve oğlunun ölümünü doktor kontrolünde söylemişler. “Acıyı kelimelerle anlatamam” diyor ve şunları aktarıyor:

“Yaşadıkları zaman bir an gözümün önünden kaybolsalar hemen özlerdim. İkisine de çok düşkünüm. ’11 yaşında vefat eden oğlum, benim kıymetlim, canım, her şeyimdi. Şimdi ismini söyleyemiyorum, yazamıyorum da… Hem oğlumun hem de eşimin fotoğrafına 1 kez bakamadım. 12 yıldır oğlumu ve eşimi çok özledim ama dayanamıyorum, fotoğraflarına bakacak cesareti kendimde bulamıyorum”.

RÜYADA ÖZLEM GİDERMEYİ BİLİR MİSİNİZ?

Ülkü 12 yıldır oğlu ve eşi ile rüyalarında özlem gideriyor.1313499665-1.jpg
Onların rüyaları konuk olduğu gecelerin sabahında mutlu bir şekilde uyanıyor…
“En son eşimi rüyamda gördüğümde” deyip o rüyayı da paylaşıyor:

En son eşimi rüyama gördüğümde evden çıktığını gördüm. Hemen arkasından koşup ‘Beni bırakıp nereye gidiyorsun?’ diye seslendim. Eşim bana döndü, ‘Ben gitmeliyim ama sen kalmalısın. Emanetime iyi bak’ dedi. O sırada ağlamaya başlamıştım ve eşime ‘Sen de benim emanetime iyi bakıyor musun?’ diye sorduktan sonra gözyaşlarıyla uykudan uyandım. En son gördüğüm rüya da buydu.”

BUNU YAPMAYIN! DAHA FAZLA ACITMAYIN

Ülkü Karahan, hayata kızı ile tutunan, eşinden kalan maaşla kimseye muhtaç olmadan yaşamaya çalışan yüreği yanık bir anne… Depremden sonra prefabriklerde evlerde sonrasında da Arızlı Irak Konukları’na yerleştirilmiş.

Şimdi ise “DEVLET ÇIK ARTIK” diyor..

Eşini, oğlunu, annesini, kardeşini kaybetmiş 1 kızı ile kalmış Ülkü’ye “çık” diyor:

”Şimdi buradan bizi çıkarmak istiyorlar. Lütfen bizi mağdur etmesinler. Tek çocuğum kaldı ve onun en iyi şekilde yetişmesini istiyorum. Her işe girdim, denedim. Ama 2 gün dayanamadım. Bacağımdaki ağrılar, sakatlığım nedeniyle yapamıyorum. Yarım kalmış insanlarız. Kızım şu anda lise son sınıfta. Ufak bir maaşla birlikte yaşıyoruz. Evden çıkartırlarsa çok zor durumda kalırız. Bu evi alacaklarsa çocuğuma bakabileceğim birşey sunsunlar. TOKİ ve Kentkonut taksitlerini ödeyemem.”

ACI HABER NÖBETTE GELDİ…

Yazan : dogukan10 Kategori : Genel

olumune_sevdam 16 Ağustos 2011


rabbim hiç bir millete böyle bir felaket bi daha yaşatmasın emeğine sağlık kardeşim…

dogukan10 16 Ağustos 2011


Amin agbıı cumlemızee boyle bır acı felaket yasatmasın yüce rabbım ..

DERMAN 16 Ağustos 2011


ACIMIZ BUYUK OKADAR BUYUKU DEYIL 12 =112 YIL GECSEDE UNUTAMAYACAGIZ ŞEHIT OLANLARA ALLAHTAN RAHET KALANLARA SABIR DILIYORUM CENABU ALLAH.TAN TEKRARLANMAMASINI DILIYORUM

ada 16 Ağustos 2011


büyük alahım birdahaha yaşatmasın böylesi büyük bir yarayı izleri asla silinmiycek bi yarakayıplarımızın mekanı cenet olsun geride kalanlarda rabbim sabır versin:(

okan35 16 Ağustos 2011


Rabbim böle felaketleri birdaha hiç göstermez inşallah.
Depremde hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyorum.
Oacıların tarifi imkansız o gece UNUTULMAZ,UNUTULAMAZ,UNUTULMAMAI,UNUTTURULMAMALI…

YagmuR 17 Ağustos 2011


rabbim böyle bir felaketi bi daha göstermez inşlh, depremde hayatını kaybendenlere allahtan rahmet yakınlarınada basır diliyorum…

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git