Türkiye Bastırdı Barzani Boyun Eğdi…

PKK’ya karşı denetimler konusunda Bölgesel Kürt Yönetimi ile uzlaşmaya varıldı.

Kandil çevresinde kimlik kontrolü başladı. Erbil’e giriş çıkışları ise Türk görevliler Peşmergelerle birlikte denetleyecek. 

Terör örgütü PKK’ya yönelik “kıskaç harekâtı” Kandil yoluna “anlık denetim” konusunda Bölgesel Kürt Yönetimi ile uzlaşma sağlandı. Sabah gazetesinden Hazal Ateş, uzlaşmanın ayrıntılara yer verdi. Buna göre örgütün Avrupa ülkelerindeki PKK’larla bağını kesmek, para transferini önlemek için Erbil Havaalanı’nı kullanması önlenecek.

FİNANS KAYNAĞI KESİLECEK

Türkiye’nin Kandil’e yakın bölgelerde talep ettiği lojistik üs talebini değerlendiren Kürt Yönetimi, PKK’nın üssü Kandil ile Erbil’de kontrol noktalarını artırma sözü verdi. Kandil, Süleymaniye ve Erbil’e giriş-çıkışları Türkiye ile birlikte denetleyecek bir mekanizma kurulacak. Bu noktalardaki lojistik yollar da kapatılacak. Süleymaniye’ye yakın bir bölgede istihbarat üssü kurulacak.

KANDİL ÇEVRESİNDE İSTİHBARAT ELEMAN SAYISI ARTACAK
PKK’nın özellikle Avrupa ülkelerindeki finans kaynaklarının kesilmesi için de işbirliği yapılacak. Erbil Havaalanı’ndan, örgüt bağlantılı nakit para girişi çıkışlarına izin verilmeyecek. Kara harekâtına sıcak bakmayan ve Kürt Yönetimi Lideri Mesut Barzani de, Erbil Havaalanı’nın denetimi, Kandil’e lojistik desteğin kesilmesi konusunda Türkiye ile işbirliğine olumlu yanıt verdi. Türkiye bölgedeki istihbarat elemanı sayısını artıracak.

KİMLİKLERE EL KONULUYOR
Kürt yönetimi ile işbirliği kapsamında Kandil’e giden son askeri kontrol noktalarında ilk kez kimlik kontrolü uygulaması başladı. PKK’ya yakın internet siteleri Kandil’e giden herkesin kimliğine gidiş sırasında el konulduğunu duyurdu. Kimliklerin dönüşte iade edildiği öğrenildi. Uygulama ile terör örgütünün lider isimlerine ulaşılması hedefleniyor. Türkiye’den Ekim’e kadar süre isteyen Barzani, PKK’nın silah bırakma çağrısına yanıt vermemesi durumunda olası kara harekâtına ses çıkarmayacak.

İRAN’LA ANLIK İSTİHBARAT
Hakkâri-Şırnak hattında askeri güvenlik önlemleri maksimum düzeye çıkarılırken, PJAK’a yönelik operasyonları sürdüren İran da, PKK ile mücadele konusunda da Türkiye ile işbirliğine hazır olduğunu bildirdi. İran’ın önerisi Ankara’dan karşılık bulmadı ancak İran ile istihbarat alışverişi sürüyor.

 

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git