Türkiye'den F-16'lı gözdağı!

“Müsade etmeyiz” diyen Türkiye’nin bölgeye iki F-16 savaş uçağı gönderdiği öne sürüldü.

 

Kıbrıs Rum Yönetimi’nin tek yanlı ilan ettiği münhasır ekonomik alanda sondaj yapacak Noble Energy şirketinin çalışmalara başladığı ve ilk ön araştırmanın pazartesi günü yapılacağı bildirildi. Akdeniz’de suların ısınmasına neden olan adımı önceki gün Rum Yönetimi attı.

Noble Energy şirketidoğalgazarayacak platformu 12. Parsel’e yerleştirdi. Bölgeye götürülecek personelle ilgili deİsrailyapımı bir helikopter tutuldu. Personel taşınması alanında hizmet veren EDT Offshore şirketine ait olduğu belirtilen helikopterin pilotlarının ikisinin İsrailli ve birinin de Amerikan vatandaşı olduğu belirtildi.

Helikopter önceki gün doğalgazın aranacağı bölgeye denemeye inişi yaptı. Bölgeye götürülen personel de, Noble Energy platformunda, yapılacak çalışmalarla ilgili ön hazırlık yaptı. Alan sorumlusu Hristina Hristofidu da, Bell 412 tipi helikopterle her gün platforma yaklaşık 30 personelin taşınmasının beklendiğini, haftada 9-10 seferin yapılacağını kaydetti.

Rumların “tek başına doğalgaz aramasına” müsade etmeyeceğini açıklayan Türkiye’nin de bölgeye iki F-16 savaş uçağı gönderdiği ileri sürüldü. Rum basınına göre, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait iki F-16 savaş uçağı, sondaj çalışmalarının yapılacağı bölgede varlığını hissetirdi. Habere göre, savaş uçakları dün sabah 10.00 civarında kısa bir süre, bir Türk korveti tarafından ölçülü bir şekilde izlenen Noble platformu üzerinde uçtu. F-16’lar Lefkoşa (Rum)-Atina-Tel Aviv üçgeni radarında belirlendi.

Rum Dışişleri Bakanlığı, Türk savaş uçaklarının “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hava sahasını” ihlal ettiğini öne sürerek, Türkiye’yi BM’ye şikayet edecek.

Yazan : sanalyakuza Kategori : Genel, Haberler

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git