YAŞ'taki Uzatmalar Abdullah Gülü Mutlu etti

Tutuklu 14 general ve amiralin terfi yılında emekli edilmeyip görev süresinin uzatılmasını Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Necdet Özel’in elinin güçlendirilmesi olarak gördü. Gül’ün yakın çevresine ‘İyi bir başlangıç oldu’ dediği belirtiliyor.

Dün sona eren Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantılarından sızan kulis bilgilerini Milliyet Ankara temsilcisi Fikret Bila yazdı. İşte 3 günlük maratonun ardından ortaya çıkan manzara:

TANSİYONU DÜŞÜREN KARAR

Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın Ergenekon ve Balyoz davaları veya soruşturmalara muhatap olan generallerden görev süresi dolanların emekli edilmesinden yana oldukları biliniyordu. Bu yıl tutuklu olan 14 general ve amiralin terfi yılıydı.
Koşaner’in istifasında önemli faktör olan bu sorun yeni Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel açısından da önem taşıyordu. General ve amirallerin emekli edilmesi Orgeneral Özel’in sosyal açıdan sıkıntılı bir başlangıç yapmasına yol açabilirdi.
Özel gibi Cumhurbaşkanı Gül de Başbakan Erdoğan da bunun farkındaydı. Cumhurbaşkanı Gül, 14 generalin görev süresinin bir yıl uzatılmasını, “bir defaya mahsus” kaydıyla kabul edince tansiyon görece düşmüş ve Özel’in eli de rahatlamış oldu.

GÜL: İYİ BİR BAŞLANGIÇ OLDU

Nitekim, Cumhurbaşkanı Gül’ün bir defalığına mahsus olmak kaydıyla uzatma kararını onaylamasından sonra, “Uzatmalar olmasaydı yeni Genelkurmay Başkanı da zor bir başlangıç yapardı. Çalışması zor olurdu. Şimdi iyi bir başlangıç oldu. Her şey çok güzel sonuçlandı” değerlendirmesini yaptığı kulislere yansıdı

KALYONCU VE AKAR

Bu sürecin ardından yapılan komutan atamaları ve terfiler, Türk Silahlı Kuvvetleri açısından önemli işaretler taşıyor.

Atamalarda yapılan tercihler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’den sonra TSK’ya komuta edecek isimleri işaret ediyor.

Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı görevindeyken Jandarma Genel Komutanlığı’na atanan Orgeneral Bekir Kalyoncu’nun önü açıldı. Önümüzdeki yıllarda, bu yıl yaşandığı gibi gelişmeler yaşanmazsa Orgeneral Kalyoncu 2015’te Özel’den sonra Genelkurmay Başkanı olabilir.
Atamalar, Kalyoncu gibi bu yıl orgeneralliğe terfi eden ve Genelkurmay 2. Başkanlığı’na atanan Hulusi Akar’ın önünün açık olduğunu gösteriyor. Terfi zinciri bozulmazsa Akar’ın da Kalyoncu’dan sonra 2017’de Genelkurmay Başkanı olması mümkün.

DAVALILARIN YERİ EDOK

Atamalarda dikkati çeken bir yön de Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı (EDOK).
3. Ordu Komutanı’yken Erzincan davasıyla ilişkilendirilen ve sanık konumuna gelen Orgeneral Saldıray Berk, EDOK Komutanlığı’na atanmıştı.

6. Kolordu Komutanlığı’nı yürütürken Balyoz davasıyla ilişkilendirilen Korgeneral Nejat Berk de EDOK Muhabere ve Destek Eğitim Komutanlığı’na getirilmişti.

En kıdemli orgeneral olmasına karşın kuvvet komutanlığına getirilmeyen Saldıray Berk emekliye ayrıldı, tutuklu olan Korgeneral Bek’in de görev süresi bir yıl uzatıldı.
YAŞ’tan çok kısa süre önce hakkında yakalama talep edilen Ege Ordu Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler’in, bu yıl EDOK Komutanlığı’na atanması bu bağlamda anlamlı. İnternet andıcı davasıyla ilişkilendirilen Taşdeler’in Ege Ordu Komutanlığı’ndan görece daha pasif bir görev EDOK Komutanlığı’na getirilmesi, bu komutanlığı haklarında dava veya soruşturma olan komutanların “bekleme yeri” konumuna soktu.

ASLAN GÜNER VE AKADEMİ

Genelkurmay İkinci Başkanı olan Orgeneral Aslan Güner, uzun süre Ankara’da görev yaptığı için rahmetli Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın emir subaylığından bu yana kamuoyunun yakından tanıdığı bir isimdi. Hakkında basında yer alan birçok haber ve ölçüsü kaçmış eleştirilere rağmen olgun tutumunu, hoşgörüsünü ve güler yüzlülüğünü hiç eksik etmedi.
Köşk’ün bir karşılama töreni nedeniyle sıcak bakmadığı belirtilen Orgeneral Güner, Saldıray Berk’ten sonra en kıdemli orgeneraldi. Ancak Jandarma Genel Komutanlığı ve ordu komutanlığına Çankaya mesafeli durdu. Bu yıl kıta görevine çıkması gerekiyordu ve Harp Akademileri Komutanlığı’na atandı

Yazan : admin Kategori : Genel

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Sosyal Ağ

SesliSitem.Com

Türkiyenin En Büyük En Hareketli Sesli chat Sesli Sohbet Platformu Yıllardan beri sizden aldığı güçle saygınlıgını asla bozmamış binlerce insanın birbirlerini tanıdığı arkadaş olduğu dost olduğu sanal ile real hayata köprü olmuş bir web sitesidir. İmza / vartes.

Yukarı Git